fbpx

Co daje chodzenie z kijami?

Nordic walking, bo o nim mowa, to nic innego jak rozbudowany o pewne elementy techniczne zaczerpnięte z narciarstwa biegowego marsz z kijami. Szacuje się, że ponad 10 milionów ludzi na całym uprawia tę aktywność. Przybył do nas z Finlandii, gdzie został wymyślony  w latach 20. XX wieku, aby zapewnić zawodnikom narciarstwa całoroczny trening. Do Polski dotarł w okolicach 2003 roku.

Technika chodzenia z kijkami nie jest skomplikowana. Natomiast, to właśnie ona decyduje o tym, jaki procent mięśni zaangażujemy podczas chodzenia i czy odciążymy stawy oraz kręgosłup. Warto więc poszukać w swojej okolicy instruktora, czy wziąć udział w kursie chodzenia, aby cieszyć się w pełni wszystkimi korzyściami z uprawiania tej formy aktywności.

Niezwykle ważną zaletą nordic walking, jest to, że może go uprawiać niemal każdy. W razie jakichkolwiek wątpliwości należy zapytać swojego lekarza o przeciwwskazania. Ten rodzaj ruchu to nie tylko dobry sposób na spędzanie wolnego czasu, zgubienie wagi, ale przede wszystkim możliwość poprawienia sobie samopoczucia. Potwierdzają to znane Polki, których nie brakuje wśród fanek tej dyscypliny. Swoje zamiłowanie do „kijków” podkreślają w wywiadach m.in. prezenterka telewizyjna Agata Młynarska, znana trenerka fitnessu i gimnastyki artystycznej Mariola Bojarska-Ferenc i była pierwsza dama Jolanta Kwaśniewska. Najbardziej znaną propagatorką tej dyscypliny sportu jest Justyna KowalczykMistrzyni i multimedalistka olimpijska w jednym z wywiadów powiedziała, że stara się popularyzować nordic walking jako bezpieczną formę aktywnego wypoczynku, korzystną dla naszego zdrowia.

To nie koniec plusów. Jak każda aktywność, nordic walking polepsza naszą kondycję i wytrzymałość. Również za sprawą większości mięśni wprawionych w ruch, zwiększa się ich elastyczność, co z kolei zmniejsza ryzyko kontuzji w życiu codziennym. Ze względu na  kije, które stanowią dodatkowe punkty podparcia, ryzyko wystąpienia kontuzji podczas chodzenia jest minimalne. Ponadto odciążenie stawów kolanowych, biodrowych oraz stóp, sprawia, że ten rodzaj aktywności jest bezpieczny zarówno dla seniorów, jak również dla osób z nadwagą.

Nordic walking aktywuje aż 90% mięśni w naszym ciele, podczas gdy zwykły spacer wprawia w ruch zaledwie 40-50%. Szacuje się, że uprawiając nordic walking 2-3 razy w tygodniu, przyjmując, że trening trwa nie krócej niż godzinę, w ciągu miesiąca można zgubić aż 3 lub 4 kg! Chodzenie z kijami również wpływa pozytywnie na układ krążeniowy, skutecznie obniżając poziom cholesterolu.

Pamiętać trzeba, że aby w pełni cieszyć się korzyściami, jakie niesie za sobą ta niezwykła forma aktywności, należy wykonywać ruchy poprawnie, oraz cały wysiłek poprzedzić krótką rozgrzewką i rozciąganiem po zakończeniu marszu.

 

Tekst: Anita Seredyńska

One thought on “Co daje chodzenie z kijami?

Dodaj komentarz