fbpx

Rolnik odkrył setki złotych monet zakopanych na polu kukurydzy

Rolnik ze stanu Kentucky znalazł na swoim polu kukurydzy  ponad 800 monet z czasów wojny secesyjnej, w tym na kilka niezwykle rzadkich i wartościowych okazów.

Mimo że odkrycie miało miejsce kilka tygodni temu, informacje o nim zaczęły krążyć w mediach dopiero w ostatnim czasie. Nie ujawniono szczegółów — lokalizacja pola kukurydzy oraz tożsamość odkrywcy, który zdecydował się zachować anonimowość, pozostają tajemnicą. Wiadomo jedynie, że znalezisko dokonał rolnik.

Niemniej jednak sporo wiadomo na temat samego skarbu. Składa się on z ponad 800 monet, przeważnie złotych, reszta to srebrne. Monety są w doskonałym stanie, ponieważ zabezpieczone pod ziemią, nie były narażone na działanie powietrza i innych czynników atmosferycznych. Najstarsze monety datowane są na rok 1840. Numismatic Guaranty Company, organizacja specjalizująca się w ocenie i certyfikacji monet z całego globu, twierdzi, że wartość tej kolekcji jest nie do przecenienia i nazywa ją niezwykłą kapsułą czasu. Firma zwraca uwagę na monetę z 1863 roku, zwaną “podwójnym orłem”, podkreślając, że odkrycie jednego takiego egzemplarza już byłoby istotnym wydarzeniem w numizmatyce, a odsłonięcie całego zestawu to coś “nieprawdopodobnego”.

“Imponujący skarb z Kentucky” odkryty na polu kukurydzy

— Zawsze czuję ekscytację, kiedy ktoś do mnie dzwoni z prośbą o radę dotyczącą odkrytej rzadkiej monety. Jednak możliwość zbadania “imponującego skarbu z Kentucky” jest jednym z najważniejszych momentów w mojej karierze — wyznał Jeff Garrett, uznany za czołowego specjalistę w dziedzinie amerykańskich monet.

Znalezisko teraz trafi do kolekcjonerów, a sprzedażą zajmie się jeden z największych dealerów numizmatów. Portal NBC, powołując się na ekspertów, ocenia ich wartość na 2 miliony dolarów (ok. 8 milionów złotych).

“Imponujący skarb z Kentucky” najprawdopodobniej został zakopany ponad 150 lat temu — wojna secesyjna zakończyła się w 1865 roku. Jak zaznacza USA Today, takie ukrywanie oszczędności było dość powszechne w tamtym burzliwym okresie. Stan Kentucky w czasie wojny ogłosił neutralność.

Dodaj komentarz