fbpx

Dr Mateusz Taszarek pierwszym Polakiem z nagrodą European Meteorological Society

Dr Mateusz Taszarek z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza (UAM) został laureatem prestiżowej nagrody European Meteorological Society (EMS), stając się pierwszym Polakiem, który zdobył to wyróżnienie. Uczelnia podkreśla, że to wyjątkowe osiągnięcie naukowca, który specjalizuje się w badaniu zjawisk burzowych na terenie Europy i Stanów Zjednoczonych.

Nagrodę EMS Young Scientist Award 2023 naukowiec odbierze podczas konferencji EMS, która odbędzie się we wrześniu w Bratysławie. Taszarek jest adiunktem w Zakładzie Meteorologii i Klimatologii na Wydziale Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM. Jego prace koncentrują się na badaniu zjawisk burzowych oraz ich związku z ocieplaniem się klimatu.

Dr Taszarek jest pierwszym autorem artykułu z 2021 roku, zatytułowanego “Differing Trends in United States and European Severe Thunderstorm Environments in a Warming Climate”, który przyczynił się do nominacji do nagrody EMS. W sumie, na swoim koncie naukowym ma ponad 40 publikacji. Doktorat obronił w 2017 roku, a następnie przez trzy lata realizował studia post-doktoranckie w Norman, Oklahoma (USA), uczestnicząc w projekcie badawczym w NOAA National Severe Storms Laboratory i Cooperative Institute for Mesoscale Meteorological Studies na University of Oklahoma.

W swoim dorobku ma także członkostwo w European Severe Storms Laboratory oraz Stowarzyszeniu Skywarn Polska – Polscy Łowcy Burz.

Podczas wrześniowej konferencji EMS, dr Taszarek zaprezentuje swoje najnowsze badania w wykładzie pt. “Do severe storms across Australia, Europe and the United States share similarities? A comparison of atmospheric profiles and environmental predictors”.

Sukces dr Taszarka potwierdza znaczenie prowadzonych przez niego badań w kontekście globalnych zmian klimatu. Wyraża to także niezwykłą wartość nauki polskiej na arenie międzynarodowej, co widać w docenieniu jego pracy przez tak prestiżową organizację, jaką jest European Meteorological Society.

Dodaj komentarz