fbpx

Zainstalowano kolce do odstraszania ptaków. Te wykorzystały je do własnych celów

Nie można zaprzeczyć zmysłowi przetrwania miejskich ptaków, które potrafią znaleźć zastosowanie dla zabezpieczeń, które miały na celu je odstraszyć od budowania gniazd. Holenderscy naukowcy obserwowali te intrygujące zachowania u dwóch powszechnie spotykanych gatunków: sroki zwyczajnej i czarnowrona. Okazuje się, że te zwierzęta używają metalowych kolców w ten sam sposób, co my — by zniechęcić inne ptaki do zbliżania się do swojego gniazda.

Metalowe kolce, które znajdują się na wielu miejskich budynkach, mają na celu zniechęcenie ptaków do zasiedlania dachów lub parapetów. Jednakże, jak wykazało badanie opublikowane w czasopiśmie naukowym “Deinsea”, nie wszystkie gatunki uciekają przed tymi pułapkami, a niektóre z nich nawet potrafią je przekuć na swoją korzyść.

Ptasia forteca

Badanie naukowców z Holandii rozpoczęło się od obserwacji ogromnego gniazda srok zwyczajnych (Pica pica), które zostało zlokalizowane na terenie szpitala w Antwerpii. Ptaki zbudowały swoje schronienie wysoko na drzewie z… tysięcy kolców na ptaki. Zdaniem badaczy, srokom udało się zgromadzić około 50 metrów listewek z metalowymi kolcami.

“To niezdobyta forteca” – mówił Auke-Florian Hiemstra z Centrum Bioróżnorodności Naturalis, główny autor badania.

Sroki używały metalowych kolców w ten sam sposób, co ludzie — do odstraszenia innych ptaków. Ten gatunek zabezpiecza swoje jajka i pisklęta poprzez budowanie zadaszonych gniazd wysoko na drzewach. W naturze często używają one kolczastych gałęzi, jednak ptaki miejskie mają dostęp do innego materiału budowlanego.

Konstrukcje z okularów i maseczek

Badacze zauważyli to zachowanie nie tylko u ptaków z Antwerpii. Sroki z innych regionów Holandii, Belgii i Szkocji również używały kolców jako materiału budowlanego. Tę sztuczkę opanowały również czarnowrony (Corvus corone corone).

Hiemstra, który bada miejskie metody gniazdowania ptaków, wyjaśnił, że metalowe kolce to nie jedyny nietypowy materiał, z którego ptaki budują swoje gniazda. Mogą one używać sztucznych roślin, jednorazowych masek na twarz, okularów przeciwsłonecznych czy nawet samochodowych wycieraczek.

“Jeśli nawet ostre kolce do odstraszania ptaków służą do budowy gniazda, to wydaje się, że w dzisiejszych czasach wszystko może znaleźć się w ptasim gnieździe. To dość szokujące, prawda?” – dodał badacz.

Dodaj komentarz