fbpx

Założyła firmę z 4-dniowym tygodniem pracy. “Ludzie nie powinni żyć dla pracy”

W firmie vChief 32-godzinny tydzień pracy umożliwia zatrudnionym zadbać o swoje potrzeby osobiste, opiekę nad domem i bliskimi, oraz zajmowanie się zwierzętami, bez obaw o negatywne konsekwencje. „Uważam, że powinniśmy żyć nie dla pracy, ale dla innych i tego, co nas pasjonuje, a dla wielu z nas jest to coś poza pracą” – mówi założycielka firmy.

Madeleine Niebauer, założycielka i dyrektorka generalna firmy vChief, która jest także matką, zastanawiała się nad wprowadzeniem równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, kiedy zatrudniała pierwszych pracowników na pełny etat w 2021 roku.

Każdy pracownik ma możliwość wybrania jednego wolnego dnia w tygodniu

Niebauer postanowiła, że jej firma, startup zajmujący się obsadzaniem kierowniczych stanowisk w niepełnym wymiarze, zaoferuje 32-godzinny, czterodniowy tydzień pracy. Dzięki temu pracownicy mają swobodę w wyborze dnia wolnego, co musi być wcześniej skomunikowane zespołowi.

„Czterodniowy tydzień pracy to doskonały sposób na przyciągnięcie utalentowanych pracowników i utrzymanie prężnie działającego biznesu” – podkreśla Niebauer w wywiadzie dla Insidera.

Zdaniem Niebauer, ten model pracy przyczynił się do utrzymania zespołu oraz przyciągnięcia wykwalifikowanych kandydatów. Choć niektóre firmy obniżyły wynagrodzenia do 80% w związku z przejściem na czterodniowy tydzień, vChief postępuje inaczej, utrzymując konkurencyjne stawki.

Firma liczy 20 stałych pracowników i 150 kontraktorów. Niebauer podkreśla, że choć są okresy intensywnej pracy, nigdy nie powinno być normą przekraczanie 32-godzin.

Ryzykiem skróconego tygodnia pracy jest sytuacja, że pracownicy będą dodatkowo ograniczać czas pracy nawet z tego zmniejszonego do 32 godzin grafiku., co jednak zdaniem Niebauer jest rzadkością w jej firmie, ze względu na staranny dobór pracowników.

Dodatkowy wolny dzień umożliwia pracownikom zajmowanie się rodziną, hobby, czy dodatkowymi obowiązkami.

Niebauer uważa, że struktura pracy oparta na skróconym tygodniu pracy odniosła sukces dzięki dojrzałości zespołu. Średni wiek pracowników vChief przekracza 30 lat, a większość z nich to rodzice.

„Nasz zespół to dojrzałe osoby, które wykonują swoje zadania bez potrzeby nadzoru” – dodaje Niebauer.

Personel vChief korzysta z dodatkowego dnia na różne aktywności i obowiązki, a Nisha Dass, dyrektor ds. personelu, zauważa, że taka polityka pomaga rodzicom w godzeniu obowiązków zawodowych i rodzinnych.

Niebauer podkreśla, że wolne dni umożliwiają jej spędzanie czasu z rodziną lub na osobistych rozrywkach.

„Ludzie nie powinni żyć dla pracy, lecz dla siebie nawzajem i dla tego, co ich pasjonuje” – podsumowyje Niebauer.

One thought on “Założyła firmę z 4-dniowym tygodniem pracy. “Ludzie nie powinni żyć dla pracy”

  • 8 maja 2024 at 06:05
    Permalink

    Wspaniale, a teraz czekamy aż ją zamknie.

    Reply

Dodaj komentarz