fbpx

Bateria z Uniwersytetu Oksfordzkiego która działa od 180 lat!

Gdyby bateria w zegarku, laptopie czy smartfonie działa przez kilkanaście lat, mielibyśmy powody do radości. W tym przypadku osiągnięty rekord jest tak imponujący, że trudno w niego uwierzyć.

Mowa o eksperymencie trwającym ponad 180 lat, o ile można to przedsięwzięcie nazwać eksperymentem. Zapoczątkował go naukowiec z Uniwersytetu Oksfordzkiego, Robert Walker, który w 1840 roku zakupił elektryczny dzwon. Obecnie niezwykły obiekt przechowywany jest w uniwersyteckim Laboratorium Clarendon.

Długowieczność tego urządzenia wynika z co najmniej dwóch czynników: niskiego zużycia energii oraz minimalnych strat energetycznych podczas działania. Jak wyjaśniają naukowcy, urządzenie porusza się w przód i w tył, a mały ołowiany element dotyka dwóch dzwonków po obu stronach. Proces ten obejmuje ciągłe ładowanie i rozładowywanie, przy czym niewielka ilość ładunku przepływa między końcami, a za potencjalne straty odpowiada opór powietrza.

Bateria z Uniwersytetu Oksfordzkiego działa od około 180 lat, a naukowcy nie wiedzą dokładnie, z czego się składa

Dokładny skład tej baterii pozostaje tajemnicą. Przypomina ona tzw. stos Zamboniego, który składał się z około 2000 par dysków z folii cynowej przymocowanych do papieru impregnowanego siarczanem cynku i pokrytego dwutlenkiem manganu. W przypadku konstrukcji z Oksfordu zewnętrzna powłoka wykonana jest z siarki.

Niestety, odpowiedzi na pytania dotyczące składu tej baterii mogą pojawić się dopiero za wiele lat, kiedy urządzenie przestanie działać. Dopiero wtedy badacze będą mogli je rozebrać i przeprowadzić szczegółową analizę. Zrobienie tego teraz zakłóciłoby ten wyjątkowy eksperyment.

Dodaj komentarz