fbpx

Najlepszy samochód terenowy świata pochodzi z Polski

Jego nazwa to Funter 4x4x4, ma opatentowane, innowacyjne zawieszenie, waży 7 ton i jak twierdzi jego konstruktor – to najlepszy terenowy samochód na świecie, który swoimi zdolnościami przerasta wszystkie dotychczas zaprojektowane pojazdy typu Hummer czy Unimog.

Jest na rynku wiele imponujących samochodów terenowych dopuszczonych do ruchu publicznego. Wystarczy wspomnieć o Mercedesie- AMG G500 4×42. Żółta bestia ma ogromne mosty ze zwolnicami, duży prześwit, potężny silnik i w zasadzie trudno znaleźć cokolwiek, co można by w nim poprawić. To jednak projekt, który ma raczej zwrócić uwagę na markę i jej możliwości konstruktorskie. Są mniejsze, mniej rozpoznawane firmy czy instytucje, które nie muszą robić wokół siebie takiego szumu. Jedną z nich jest Przemysłowy Instytut Motoryzacji PIMOT w Warszawie.

To właśnie tam został skonstruowany Funter 4×4×4, a ojcem tego projektu jest mgr inż. Dariusz Wojdas.

Funter 4×4×4 to największy seryjny samochód terenowy na świecie jakim można jeździć po drogach publicznych i pojazd o największych możliwościach terenowych na świecie. Możliwościami terenowymi przewyższa wszystkie samochody ciężarowo-terenowe cywilne i wojskowe.

Pojazd jest konstrukcją samonośną i został zbudowany na innowacyjnej, modułowej platformie podwoziowej, co umożliwia budowę całej rodziny pojazdów przez zestawianie odpowiednich modułów. Mogą to być zarówno maszyny do motorsportu z 2-miejscową kabiną, pojazdy 5-, 7- i 9-miejscowe, oraz robocze pick-upy.

Czytaj więcej na: autokult.pl

Autor tekstu:  Marcin Łobodziński

Foto: Dariusz Wojdas

Dodaj komentarz