fbpx

Ewa Swoboda szybsza od najlepszej sprinterki świata! Wielkie zwycięstwo

Ewa Swoboda zwyciężyła w biegu na 60 m podczas Copernicus Cup w Toruniu ustanawiając nowy rekord mityngu. 24-letnia zawodniczka z Polski uzyskała w finale wynik 7,03 s i wygrała o 0,01 s z Elaine Thompson-Herah, trzykrotną mistrzynią olimpijską.

2021 rok nie był zbyt szczęśliwy dla polskiej lekkoatletki. Ewa Swoboda uzyskała na początku pozytywny wynik testu na koronawirusa, przez co nie mogła wystartować w halowych ME w Toruniu. Potem odnowiła jej się kontuzja, przez co nie mogła pojechać na igrzyska olimpijskie w Tokio.

Jednak w 2022 roku karta się odwróciła. Ewie wiedzie się teraz  dużo lepiej — podczas mityngu Orlen Cup w Łodzi, który odbył się 22.02.2022, Swoboda dwukrotnie ustanowiła rekord Polski. Najpierw 60 m pokonała w czasie 7,04 s, a później poprawiła się jeszcze o 0,04 s.

“Swoboda wbiegła na metę z głową już zwróconą w kierunku tablicy z czasami. Gdy zobaczyła 6,99, jakie początkowo jej zmierzono, oniemiała. Skakała, trzymała się za głowę i nie dowierzała. Aż trudno sobie to uświadomić, ale wynik Swobody jest trzecim najlepszym europejskim wynikiem na 60 metrów w historii” – pisał Jakub Balcerski, dziennikarz Sport.pl.

Ewa Swoboda najlepsza w Toruniu

Polska zawodniczka okazała się szybsza od najlepszej sprinterki świata. Ewa Swoboda wystartowała w pierwszym biegu kwalifikacyjnym na 60 m podczas mityngu Copernicus Cup w Toruniu. 24-latka wygrała zmagania z wynikiem 7,06 s i miała 0,14 s przewagi nad drugą Brytyjką Daryll Neitą. W drugim biegu wygrała Elaine Thompson-Herah, potrójna mistrzyni olimpijska z Tokio. Jamajka, nazywana “Usainem Boltem w spódnicy” miała jednak czas 7,14 s, czyli 0,08 s gorszy od Swobody.

Rywalizacja Ewy Swobody z Elaine Thompson-Herah trwała od samego początku biegu. Na początku Polka wyszła na prowadzenie, ale pod koniec biegu Jamajka znacznie się zbliżyła. Ostatecznie Swoboda okazała się najlepsza z wynikiem 7,03 s i wyprzedziła Thompson-Herah o 0,01 s, jednocześnie ustanawiając nowy rekord mityngu. Ewa Swoboda po biegu od razu ruszyła z kwiatami i pobiegła do rodziców obecnych na trybunach, z którymi cieszyła się ze zwycięstwa. Warto też zwrócić uwagę na fotofiniszu, jak Jamajka była blisko Swobody.

One thought on “Ewa Swoboda szybsza od najlepszej sprinterki świata! Wielkie zwycięstwo

Dodaj komentarz