fbpx

Piasek jak woda? Niezwykła receptura inżyniera NASA

Mark Rober doskonale wie, w jaki sposób przemienić wiedzę naukową w dobrą zabawę dla całej rodziny – na przykład sprawiając, żeby zwykły piasek zachowywał się jak ciecz. Były inżynier NASA wypełnił nim swoją wannę z hydromasażem, prezentując niezwykłe zastosowanie opracowanej w domowych warunkach receptury. Rober opublikował filmik, w którym dokładnie wyjaśnia fenomen zjawiska fizycznego, występującego, gdy odpowiednia ilość stałej, sypkiej substancji znajdzie się we właściwych warunkach, które nadają jej właściwości płynu.

Wszystko dzięki procesowi fluidyzacji, który ma miejsce wówczas, gdy ilość stałej substancji w postaci małych cząsteczek zostaje umieszczona w takich warunkach, żeby zachowywać się jak ciecz.

Podczas wdmuchiwania powietrza na dno pojemnika z piaskiem, zwiększa się przestrzeń pomiędzy poszczególnymi cząsteczkami piasku. Zmniejszone tarcie powoduje, że cząstki będą poruszać się swobodniej, dzięki czemu będą zachowywać się jak ciecz

Ambitny projekt inżyniera pochłonął wiele czasu i kosztował aż 25 nieudanych prób, ale jego ostateczny efekt bez wątpienia wart był poświęcenia! Koniecznie obejrzyjcie filmik:

 

 

 

Czytaj więcej na: filing.pl

 

Dodaj komentarz