fbpx

90-latka, Instagram i Microsoft Paint. Poznajcie niezwykłą Hiszpankę

Kiedy mowa o  współczesnym grafiku komputerowym, na myśl przychodzi nam od razu młoda osoba rysująca na tablecie, szukająca inspiracji na Pintereście i dzieląca się swoimi ilustracjami w mediach społecznościowych. Ta 90-latka z Hiszpanii być może zmieni Wasze wyobrażenie. 

Concha García Zaera, seniorka z Walencji spełnia na razie ten trzeci warunek, bo ma prawie 300 tyś. obserwatorów na Instagramie. I nie byłoby w tym nic zaskakującego, gdyby nie fakt, że pani Garcia ma 90 lat, a swoje obrazy tworzy  za pomocą nico już archaicznego programu Microsoft Paint, który dziś często jest obiektem żartów i memów.

Pomimo wieku pani Concha emanuje witalnością i świeżością. Na Instagramie obserwuje ją ponad 300 tyś. osób, co czyni z niej całkiem niezłą influencerkę, ale seniorka nie jest zainteresowana zarabianiem pieniędzy ani na swojej pracy, ani na promowaniu produktów innych firm.

Życie i praca z Paintem
Pani Concha w wywiadach przyznaje, że jest trochę znudzona tym, że ciągle zadają jej te same pytania i że wydaje się, iż jedyną rzeczą, która interesuje ludzi, jest jej związek z tak archaicznym i minimalistycznym narzędziem, jakim jest Microsoft Paint.

Kobieta rysuje od najmłodszych lat, ale jeszcze jako mała dziewczynka zaczęła pracować w laboratorium fotograficznym, gdzie zajmowała się “naświetlaniem” czarno-białych fotografii. Oznaczało to, że musiała ręcznie pokolorować wszystko, co pojawiło się na tych zdjęciach.
Podczas gdy dziś można to zrobić za pomocą kilku kliknięć i – dzięki sztucznej inteligencji – z zaskakującymi rezultatami, Concha musiała zdobyć wiele informacji i odbyć różne konsultacje, aby dowiedzieć się, jakiego koloru są sukienki, jaka jest karnacja każdej osoby na zdjęciu czy jaka jest pogoda danego dnia.
Na Universidat Popular szkoliła się w malarstwie olejnym, ale jej kontakt z Paintem rozpoczął się, gdy zachorował jej mąż i musiała spędzać więcej czasu w domu. Dzieci podarowały jej komputer i wtedy właśnie odkryła legendarny program Microsoft.

Ograniczenia jako napęd dla kreatywności
Wyznaje, że nigdy nie miała do czynienia z komputerem, ale kiedy zaczęła się bawić programem Paint, poczuła, że jest w tym jakieś wyzwanie. To dość podstawowy program, ale Concha mówi, że lubi wymyślać sposoby odtwarzania objętości i cieni przy pomocy tego oprogramowania.  Mniej znaczy więcej, a czasami ograniczenia są najlepszym sprzymierzeńcem kreatywności.

Za tymi rozpikselowanymi i kolorowymi pracami kryje się wiele godzin pracy, a ona sama deklaruje, że czasami musi je przerabiać kilkadziesiąt razy, aby doprowadzić je do stanu, który jej odpowiada.

W wieku 90 lat nie tylko oswoiła się z komputerem i programem Paint, ale sama zarządza swoim kontem na Instagramie. Każda nowa praca jest umieszczana na jej profilu przez samą artystkę, która odpowiada też na setki wiadomości. Pani Concha wyznaje, że dzięki tej platformie zyskała wielu przyjaciół i spędza dużo czasu, odpowiadając na wszystkie wiadomości z wyrazami sympatii, które docierają do niej za pośrednictwem tego kanału.

Wiele wiadomości, które otrzymuje, zawiera prośbę o możliwość kupienia jej prac, ale ona nie jest zainteresowana (przynajmniej na razie) zarabianiem na swoich dziełach. Różne marki zwracały się do niej również z propozycją wypuszczenia na rynek toreb, koszulek lub przyborów szkolnych z nadrukiem jej obrazów, ale ona również odrzuciła te oferty.

Zobacz profil pani Conchy na Instagramie. 

TUTAJ przeczytasz historie o innych niezwykłych 90-latkach.

Źródło: siemprejoven.es oraz profil na Instagramie

Opracowanie: Agata Pałach, blog Nigdy za późno

Dodaj komentarz