fbpx

Polak zajął pierwsze miejsce w konkursie fotograficznym magazynu “ChemistryViews

Dr Maciej Majdecki, polski specjalista z dziedziny chemii, zdobył laur w fotograficznym konkursie magazynu “ChemistryViews”, wydawanego prez stowarzyszenie Chemistry Europe — poinformował Instytut Chemii Organicznej PAN.

Tegoroczne zawody miały na celu zainspirowanie uczestników do ukazania swojej pasji do chemii poprzez zdjęcia. Organizatorzy oczekiwali prac, które zachwycają, inspirują, są oryginalne i przemyślane.

Zdjęcie dr Macieja Majdeckiego, nazwane “Różnorodność próbek NMR”, zdobyło główną nagrodę. “Pełne spektrum kolorów tych próbek najlepiej uwidacznia się pod światłem UV. To fascynujący świat fluorescencji, z którym mam codzienny kontakt i który uwieczniam na moich zdjęciach” — powiedział laureat nagrody magazynowi “ChemistryViews”.

Majdecki, będący obecnie naukowcem postdoktoralnym, zajmuje się badaniem nowych materiałów dla elektroniki organicznej. “Moja praca koncentruje się głównie na fascynującym obszarze rozszczepienia singletów. Wielokrotnie badane przeze mnie cząsteczki to pochodne acenu, które mają specjalne właściwości potencjalnie poprawiające efektywność ogniw słonecznych” — wyjaśnił.

Jego pasją jest również dzielenie się swoją pracą w laboratorium poprzez media społecznościowe (X, Instagram).

Kolejne miejsca w konkursie zajęli: Colleen Rosales z OpenAQ/University of California w Davis (USA) oraz Antonio Diego Molina-Garcia z ICTAN-CSIC (Hiszpania).

Chemistry Europe to stowarzyszenie, które gromadzi 16 organizacji chemicznych z 15 krajów Europy, reprezentując w sumie ponad 75 000 specjalistów z tej dziedziny. Wydają one różne czasopisma akademickie z zakresu chemii.

Źródło: chemistryviews.org

Dodaj komentarz