fbpx

W wieku 16 lat nie umiała czytać i pisać, niebawem odbierze uniwersytecki dyplom z wyróżnieniem

Dziesięć lat temu Chloe McRoberts ze Szkocji miała problemy z czytaniem i pisaniem. Jednak dzięki interwencji lokalnych władz i zapewnionemu wsparciu, niebawem odbierze dyplom ukończenia studiów z wyróżnieniem. — To będzie niezapomniany dzień — wyznała w rozmowie z BBC Radio Scotland, opisując swoją edukacyjną drogę.

McRoberts, która pochodzi z Ayr w południowo-zachodniej Szkocji, studiowała pracę socjalną na Uniwersytecie Kaledońskim w Glasgow. Swoją historię edukacyjną podzieliła się w programie “Good Morning Scotland” emitowanym przez BBC Radio Scotland. Portal brytyjskiego nadawcy publicznego podał jej historię w dniu wtorkowym. – Odkryłam, że jestem dyslektyczką, gdy byłam w klasie trzeciej – wyznała 26-letnia kobieta podczas rozmowy radiowej. – Zawsze miałam trudności w szkole, nie tylko z czytaniem, pisaniem i matematyką. Moje zachowanie było często nieprzewidywalne i ostatecznie zdiagnozowano u mnie ADHD – kontynuowała.

Chociaż nie otrzymała wówczas odpowiedniego wsparcia edukacyjnego, sytuacja pogorszyła się, gdy w szóstej klasie straciła ojca. Mimo że jej matka zdecydowała się porzucić pracę, aby wesprzeć córkę, McRoberts nie udało się zakończyć szkoły średniej. Autentyczną “drugą szansę” dał jej program “Learning Shop”, organizowany przez radę South Ayrshire, który umożliwił jej naukę podstaw, takich jak alfabet, ale również tak nieoczekiwanych umiejętności, jak wzmacnianie mięśni ręki, co pomogło jej w nauce pisania.

Zdała sobie sprawę, że “odstaje” od rówieśników, ale była zdeterminowana, aby nadrobić zaległości. — Wiedziałam, że mam zapał do podjęcia studiów, ale wydawało się to odległym celem. Trwało to dziesięć lat, aby dostać się na uniwersytet i go ukończyć. — Jestem z siebie naprawdę dumna — podkreśliła w wywiadzie dla  “Good Morning Scotland”. Dyplom ukończenia studiów z wyróżnieniem otrzyma jeszcze w tym tygodniu. — Będzie to niezapomniany dzień — zaznaczyła, dodając, że przez te lata nauczyła się również brytyjskiego języka migowego. Jej celem jest “likwidowanie barier”. — Mam nadzieję, że wprowadzę duże zmiany; to jest mój plan — podsumowała.

Dodaj komentarz