fbpx

Czerwone kulki mocy – niezwykłe właściwości jarzębiny

Większość osób zapewne pamięta korale z jarzębiny, skrupulatnie nawlekane na nitkę w czasach dzieciństwa. Mało kto jednak wie, że owoc ten kryje w sobie ogromny potencjał. Poniżej zdradzamy, co można wyciągnąć z tych pięknych, czerwonych kulek.

Jarząb pospolity to popularne w Polsce drzewo, które spotkać można zarówno w miejskich parkach, jak i w lasach. Roślina ta charakteryzuje się pięknymi, czerwono-pomarańczowymi owocami, które rozjaśniają jesienny, szary krajobraz. Do jarzębiny podchodzimy często z dystansem,  pamiętając ostrzeżenia rodziców, którzy zabraniali jedzenia tych czerwonych kuleczek prosto z drzewa. Jest to jak najbardziej zasadne, gdyż e tej postaci, owoce te są trujące. Wystarczy jednak  odpowiednio ją przetworzyć, aby cieszyć się zdrowotnymi właściwościami jarzębiny.

Właściwości jarzębiny

Nasi dziadkowie i pradziadkowie doceniali jarzębinę za jej naturalne bogactwo witaminy C. Nie trzeba nikogo przekonywać, jak wielką rolę witamina C pełni w procesach obronnych organizmu. Te niepozorne kuleczki zawierają tyle witaminy C, co cytryny.

Owoce jarzębiny bogate są także w inne witaminy takie jak: witamina A, E, K, PP oraz witaminy z grupy B. Zawierają także całkiem sporo magnezu i miedzi. Jarzębina ma również działanie przeciwzapalne i antybakteryjne. Idealnie na zbliżający się okres jesienny.

Uważaj na “surową” jarzębinę

W dzieciństwie zastanawialiśmy się, dlaczego jagody jarzębiny wyglądają tak apetycznie, a finalnie my ludzie nie możemy ich jeść. Sprawa jest prosta, mianowicie zawarty w surowych owocach jarzębiny kwas parasorbowy prowokuje wymioty, biegunkę, a także ból głowy. Jak się okazuje, wystarczy obróbka termiczna, aby móc spożywać jagody. Kwas parasorbowy traci swoją moc w procesie gotowania, suszenia i… mrożenia. Właśnie dlatego, chcąc wykorzystać jarzębinę do przetworów, należy ją porządnie sparzyć we wrzątku.

Kiedy zrywać jarzębinę, aby była najlepsza?

Jagody jarzębiny potrafią być dojrzałe i gotowe do zbioru już na początku września – duży wpływ ma temperatura i warunki atmosferyczne, które panują w lipcu i sierpniu. Co prawda nie zaszkodzi poczekać do połowy października, ponieważ delikatne przymrozki mogą przyczynić się pozytywnie do nadania lepszych walorów smakowych owocom. Co więcej, właściwości lecznicze także ulegają zwielokrotnieniu. Jeśli owoce łatwo odchodzą od łodyg, to oznacza, że są już dojrzałe. Zaleca się zrywanie całymi kiściami.

Aby przetwory jarzębinowe cieszyły smakiem i zachowały walory lecznicze, zbieraj owoce poza miastem, ponieważ mogą być zanieczyszczone. W każdym wypadku niezbędna jest obróbka termiczna.

1. Sok z jarzębiny

Z owoców jarzębiny możemy uzyskać między innymi sok. W sklepach ekologicznych możemy kupić już gotowy produkt. Niestety sok z jarzębiny lepszej jakości, czyli nierozwodniony, bez konserwantów i cukrów jest bardzo drogi. Litr soku potrafi kosztować ponad 50 złotych.

Bardziej opłacalne jest zatem przygotowanie soku w domu, na własną rękę, ale potrzebny jest do tego sokownik.

2. Konfitura z jarzębiny

Konfitura z jarzębiny sprawdzi się doskonale do rozgrzewającej herbaty w zimny, jesienny wieczór. Oryginalny smak jarzębiny nada herbacie zupełnie inny wyraz. Konfitura sprawdzi się też świetnie do mięs, serów oraz wszelkich wypieków cukierniczych.

Możliwości jest naprawdę dużo. Musisz spróbować zastąpić żurawinę do grillowanego osypka właśnie konfiturą z jarzębiny.

3. Dżem

Nietypowy smak jarzębiny sprawdzi się do zrobienia pysznego dżemu. Spora ilość cukru, której wymaga robienie dżemów fajnie podbija kwaskowość jarzębiny, redukując nieprzyjemną dla wielu cierpkość.

4. Nalewka z jarzębiny

Jarzębina sprawdzi się znakomicie w wersji nalewki. Na pewno zaciekawisz swoich gości takim trunkiem. Z pewnością rozgrzeje w niejeden zimny wieczór.

5. Suszone jagody

Suszone owoce jarzębiny nadają się idealnie do jogurtów i napojów rozgrzewających. Ich słodko-cierpki smak pasuje do wielu potraw.

Dawno temu jarzębina pomagała przetrwać biedę. Gdy ludziom brakowało mąki do pieczenia chleba, ucierano owoce jarzębiny. Z nich powstawał substytut mąki. Myśliwi używali, natomiast owoców jarzębiny do wabienia ptactwa.

Jarzębina w kosmetykach?

O właściwościach pielęgnacyjnych jarzębiny nie mówi się dużo, co wcale nie oznacza, że takich nie posiada. Z dodatkiem jarzębiny można zrobić kremy, kompresy i płukanki, które zmniejszają obrzęki pod oczami, a co ważniejsze likwidują nieładne cienie. Poza wspomnianymi już właściwościami antybakteryjnymi i antyoksydacyjnymi, jarzębina działa odżywczo i ściągająco na cerę. Owoce jarzębiny hamują rozwój bakterii i grzybów, co przyczynia się do wygładzenia cery i nie powstawania drażniących wyprysków. Pomaga także leczyć problematyczne rany i czerwone, rozszerzone naczynka.

Dodaj komentarz