fbpx

Olsztyn i Frombork świętują 546. urodziny swego słynnego mieszkańca – Mikołaja Kopernika

Odwiedzający tego dnia olsztyńskie planetarium zobaczą zbudowaną specjalnie na tę okazję wagę planetarną, a we Fromborku wyświetlony zostanie film o poszukiwaniu szczątków astronoma.

Mikołaj Kopernik urodził się 19 lutego 1473 roku w Toruniu. Zmarł 24 maja 1543 roku we Fromborku.

Jednak jak podkreślają regionaliści, astronom najbardziej związany był z Warmią, na której spędził większość swego życia.

Kopernik spędził w olsztyńskim zamku pięć lat. Zajmował się zarządzaniem dobrami kapituły warmińskiej, ale także prowadził badania. To w stolicy Warmii i Mazur zaczął spisywać swe najsłynniejsze dzieło „O obrotach sfer niebieskich”, także w Olsztynie na zamku znajduje się jedyne zachowane do dziś narzędzie badawcze wykonane ręką Kopernika – tablica astronomiczna.

Teraz w Olsztynie uruchomione zostanie inne urządzenie, związane z przestrzenią kosmiczną. W planetarium, które powstało na 500. urodziny Kopernika, będzie można korzystać z wagi planetarnej. Pomysł zrodził się w głowie dyrektora planetarium Jacka Szubiakowskiego podczas wyjazdu do miast partnerskich z wystawą dotyczącą Mikołaja Kopernika. W poprzednim roku pomysł podchwycił Grzegorz Górski, dyrektor Zespołu Szkół Elektronicznych i Telekomunikacyjnych w Olsztynie. Wykonania urządzenia podjęli się wspólnie nauczyciel Marcin Daniszewski i uczeń tej szkoły Sebastian Górski.

„Waga jest urządzeniem multimedialnym o maksymalnym obciążeniu do trzech ton. Stając na takiej wadze, wybierając konkretną planetę, pokaże się nam na ekranie m.in. informacja o naszym ciężarze na Ziemi i właśnie na tej planecie, a także podstawowe informacje o niej”- wyjaśnił dyrektor Szubiakowski.

To urządzenie ma być początkiem współpracy między planetarium a szkołą zawodową. Kolejne urządzenia mają być oddawane do użytku podczas następnych obchodów urodzin Mikołaja Kopernika.

Urodziny astronoma świętować będzie także Frombork nad Zalewem Wiślanym. Na tamtejszym Wzgórzu Katedralnym wybitny astronom spędził 30 lat swojego życia a w katedrze pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Andrzeja Apostoła został pochowany.

W katedrze o godzinie 16:00 rozpocznie się msza święta pod przewodnictwem metropolity warmińskiego abp Józefa Górzyńskiego, która zainauguruje obchody rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika. Kazanie wygłosi ks. kanonik dr Tomasz Garwoliński, dyrektor Biblioteki Wyższego Seminarium Duchownego Metropolii Warmińskiej Hosianum i Wydziału Teologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Ks. dr Tomasz Garwoliński jest redaktorem publikacji pt. „Zapiski Mikołaja Kopernika w drukach Biblioteki Wyższego Seminarium Duchownego Metropolii Warmińskiej Hosianum w Olsztynie”.

Po złożeniu kwiatów przy grobie Mikołaja Kopernika goście przejdą do Pałacu Biskupiego we fromborskiej warowni. W Muzeum Mikołaja Kopernika o czasach, w których żył astronom opowiadać będzie historyk dr Jerzy Sikorski. Na zakończenie – dzięki Fundacji Nicolaus Copernicus – goście obejrzą film „Tajemnica grobu Kopernika” o poszukiwaniu szczątków astronoma i jego powtórnym pochówku. Będzie także okazja do spotkania z reżyserem filmu Michałem Juszczakiewiczem.

Wcześniej pracownicy Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku oprowadzą gości po wystawach stałych i czasowych. W zabytkowym zespole poszpitalnym św. Ducha przy ul. Starej 6 będzie można obejrzeć wystawy: „Ze zbiorów działu historii medycyny” oraz „Theatrum anatomicum”. To miejsce przeznaczone dla chorych i ubogich ufundowała w wieku XV kapituła warmińska; ciekawostką jest fakt, iż w czasie, gdy Krzyżacy spalili kanonie zewnętrzne na Wzgórzu Katedralnym budynki przyszpitalne stały się schronieniem i czasowym mieszkaniem dla kanoników, w tym samego Mikołaja Kopernika.

W Pałacu Biskupim można będzie zwiedzić w towarzystwie muzealników wystawy: „Mikołaj Kopernik – życie i dzieło”, „Zwiastowanie dla oczu – sztuka ewangelicka w ikonosferze kościołów na Warmii i Mazurach” oraz prezentację z okazji „70-lecia Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku”.

W katedrze o godz. 12.00 ks. prałat dr Jacek Wojtkowski, kanonik Warmińskiej Kapituły Katedralnej, proboszcz fromborskiej parafii i dyrektor Muzeum Pomnika Historii Frombork Zespół Katedralny oprowadzi zwiedzających po katedrze, wskaże obiekty upamiętniające Kopernika i opowie o prowadzonych we wnętrzu katedry konserwacjach. (PAP)

autorka: Agnieszka Libudzka

Źródło: naukawpolsce.pap.pl

Dodaj komentarz