fbpx

Wystarczy ćwiczyć 11 minut dziennie, żeby zobaczyć efekty

Idealna sylwetka jest często efektem wielu wyrzeczeń i wielogodzinnych treningów. Warto jednak wiedzieć, że wymierne rezultaty daje nawet 11 minut treningu dziennie. Wykazały to najnowsze badania.

Istnieje mnóstwo zaleceń, na temat aktywności fizycznej. Większość sprowadza się do co najmniej kilku godzin treningu tygodniowo. W porównaniu do sportowców to i tak kropla w morzu. Chociaż kilkuminutowy wysiłek może wydawać się co najmniej śmieszny lub bezcelowe, okazuje się, że jest zupełnie inaczej.

W Centrum Badań Biomedycznych w Pennington przeprowadzono badania na grupie 464 kobiet. Eksperyment polegał na tym, że kobiety chodziły przez 72 minuty tygodniowo, przez okres 6 miesięcy. Okazało się, że te nieco ponad 10 minut dziennie aktywności o niskiej intensywności przyczyniło się do poprawy kondycji serca badanych oraz stanu całego organizmu. Wszystkie wybrane do badania osoby miały nadwagę i wcześniej nie były aktywne.

Zamieniając marsz na ćwiczenia siłowe lub cardio, spalamy około 100 kcal. Przy wysokiej intensywności można spalić więcej kalorii nie tylko w trakcie ćwiczeń, ale też po ich zakończeniu. Po wysoko intensywnej, interwałowej aktywności metabolizm pozostaje podkręcony przez kolejne 24-72 godziny.

Dzięki codziennym, krótkim ćwiczeniom tempo metabolizmu będzie cały czas podkręcane, ułatwiając pozostanie przy zdrowym BMI.

Kolejnym argumentem przemawiającym za wprowadzeniem częstych i krótkich workoutów jest mniejsze prawdopodobieństwo kontuzji. Sportowcy radzą sobie z intensywnymi 2-godzinnymi treningami, ale przeciętni zjadacze pszennego chleba często doświadczają bólów mięśniowych, czują wycieńczenie i spadki energii. Przemęczone mięśnie często prowadzą kontuzji, a to właśnie one wraz z bólami mięśni są najczęściej podawaną przyczyną całkowitej rezygnacji z ćwiczeń.

Krótki, codzienny wysiłek nie tylko daje widoczne i odczuwalne rezultaty, ale często może być dla nas korzystniejszy niż godziny lania potu. Wygląda na to, że regularne, niezbyt długotrwałe i wymagające ćwiczenia są również sekretem do wytrwania przy aktywności.

3 thoughts on “Wystarczy ćwiczyć 11 minut dziennie, żeby zobaczyć efekty

Dodaj komentarz