fbpx

Japońscy farmerzy odkryli metodę uprawy bananów ze zdrową, jadalną skórką

Farmerzy z miejscowości Okoyama w Japonii odkryli sposób, dzięki któremu możliwa jest uprawa bananów z jadalną skórką. Nowe owoce noszą nazwę “Mongee Banana”, ich skóra jest znacznie cieńsza i mniej gorzka niż z zwykłych bananach.

Metoda uprawy nazywa się “Zamrożenie, Odmrożenie, Przebudzenie”, jak tłumaczą naukowcy z D&T Farm , odtwarzają warunki sprzed 20 tys. lat, z końca epoki lodowcowej. Młode bananowce umieszczane są najpierw w temperaturze -60°C, po wyjęciu z chłodni sadzi się ponownie. Zabieg ten aktywuje ponoć starożytną część DNA, dzięki czemu bananowce dobrze sobie radzą w chłodnym klimacie Japonii i szybciej rosną. Ponieważ nie mają tu naturalnych wrogów, nie trzeba ich spryskiwać pestycydami.

Pierwsza partia bananów Mongee ( mongee znaczy niesamowity) trafiła do handlu w listopadzie ubiegłego roku. Kupienie ich zapewne nie było łatwe, bo D&T Farm wytwarza zaledwie 10 owoców tygodniowo. W dodatku były one dostępne tylko w jednym miejscu: Fruit Corner of Tenmanya Okayama. Cena wynosi 648 jenów za sztukę (ok 20 zł).

Kilka egzemplarzy nowych owoców otrzymali do zrecenzowania blogerzy z witryny SoraNews24, jak podkreślają, owoce są rzeczywiście wyjątkowe, mają wysoką zawartość cukru, przez co są dużo słodsze. Ich zapach jest silniejszy, a smak przypomina nieco ananasa. Aby nadawały się do zjedzenia, banany muszą być jednak całkowicie dojrzałe.

Sama skórka jest bardziej gorzka od miąższu, ale gdy się je razem, smak się uśrednia. W skórce znajduje się dużo witaminy B6, magnezu i tryptofanu, surowca wyjściowego do produkcji hormonu szczęścia – serotoniny.

Dodaj komentarz