fbpx

Rosiczka rozbroi bakterie oporne na antybiotyki

Owadożerna roślina rosiczka stała się obiektem badań naukowych w zakresie zwalczania antybiotykoopornych bakterii. Zastosowanie ekstraktu z tej rośliny okazuje się skuteczne w osłabianiu obrony bakterii przed antybiotykami. Nawet najtrudniejsze do zwalczenia bakterie na urządzeniach medycznych i materiałach opatrunkowych mają ograniczone możliwości rozwoju, kiedy są narażone na działanie tego ekstraktu.

Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie poinformował o współpracy międzynarodowych zespołów badawczych, w tym dr. hab. inż. Łukasza Łopusiewicza (ZUT), prof. Sebastiana Guenthera (Uniwersytet w Greifswaldzie, Niemcy) oraz dr. Pawła Kwiatkowskiego (Pomorski Uniwersytet Medyczny), w celu wykorzystania naturalnych ekstraktów roślinnych przeciwko bakteriom. Rosiczka oraz roślina Elephantorrhiza elephantina z Afryki Południowej okazały się szczególnie obiecujące w hamowaniu tworzenia biofilmów bakteryjnych, które są często przyczyną powstawania zakażeń szpitalnych.

Biofilmy bakteryjne to złożone struktury tworzone przez bakterie w celu obrony przed zagrożeniami zewnętrznymi, w tym antybiotykami. Mikroorganizmy w biofilmie mogą być do tysiąca razy bardziej odporne na antybiotyki niż pojedyncze komórki bakteryjne.

Polsko-niemiecki zespół badawczy skoncentrował się na testowaniu ekstraktu z rosiczki na opornych szczepach bakterii. Połączyli je z biopolimerami, takimi jak celuloza czy alginian, pochodzącym z wodorostów. Wyniki pokazały, że najbardziej zjadliwe bakterie, które zwykle występują na cewnikach medycznych czy w materiałach opatrunkowych, miały ograniczone szanse na rozwój pod wpływem tego ekstraktu.

Projekt badawczy obejmował wymianę wiedzy i doświadczeń pomiędzy badaczami z Niemiec i Polski, z wizytami naukowców w obu krajach. Współpraca między ZUT, PUM i Uniwersytetem w Greifswaldzie trwa od 2021 roku i zaowocowała kilkoma publikacjami naukowymi: publicum.umed.lodz.pl, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov.

Dodaj komentarz