fbpx

Nowatorska metoda leczenia raka opracowana przez izraelskich naukowców. 60 procent skuteczności

W dziedzinie onkologii pojawiła się przełomowa informacja. Zespół naukowców z Tel Aviv University (TAU) ujawnił szczegóły swojego pionierskiego odkrycia w leczeniu raka, które opisali w prestiżowym magazynie naukowym Theranostics. Ich innowacyjna metoda, polegająca na “programowaniu” komórek nowotworowych do autodestrukcji, może zrewolucjonizować obecną praktykę leczenia raka.

Komórki rakowe programowane do samounicestwienia

Naukowcy z TAU opracowali metodę, która wykorzystuje mRNA do przenoszenia instrukcji genetycznych do komórek nowotworowych, zmuszając je do produkcji toksyny bakteryjnej, która następnie prowadzi do ich zniszczenia. Co istotne, technika ta wykazuje skuteczność na poziomie 60%, co jest znaczącym osiągnięciem w porównaniu do tradycyjnych metod leczenia, takich jak chemioterapia.

W przeciwieństwie do chemioterapii, która atakuje zarówno zdrowe, jak i nowotworowe komórki, nowa metoda jest selektywna, co oznacza, że celuje tylko w komórki rakowe. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu cząsteczek mRNA, zakodowanych dla toksycznego białka produkowanego przez bakterie Pseudomonas, które są następnie “zapakowane” w nanocząsteczki lipidowe i skierowane do komórek rakowych za pomocą specjalnych przeciwciał.

Obiecujące wyniki badań

Pierwsze testy tej metody, przeprowadzone na myszach z czerniakiem skóry, wykazały imponujące wyniki. Już po jednym wstrzyknięciu, odnotowano zniknięcie od 44 do 60 procent komórek nowotworowych. To wskazuje na ogromny potencjał tej metody w praktycznym zastosowaniu w leczeniu raka.

Naukowcy zauważyli również, że ich metoda może być skuteczna w leczeniu różnych rodzajów raka, a także w przypadku różnych beztlenowych bakterii produkujących toksyny. Co ważne, metoda ta utrudnia rozwój oporności na leczenie przez komórki nowotworowe, co jest częstym problemem w przypadku chemioterapii.

Rewolucyjne podejście do terapii rakowej

Podsumowując swoje badania, naukowcy z TAU porównali swoją metodę do “umieszczenia konia trojańskiego” w komórce rakowej. Dostarczenie bezpiecznych cząsteczek mRNA zakodowanych dla toksyny bakteryjnej bezpośrednio do komórek nowotworowych indukuje je do produkcji toksycznego białka, które ostatecznie prowadzi do ich zniszczenia. Jest to innowacyjne podejście, które może otworzyć nowe możliwości w walce z rakiem, dając nadzieję na skuteczniejsze i bardziej selektywne terapie onkologiczne.

Dodaj komentarz