fbpx

Wieloryb ratuje kobietę przed rekinem. Rok później ma miejsce coś niesamowitego!

Badaczka wielorybów, Nan Hauser doświadczyła niebywałego spotkania z waleniem, który uratował ją przed atakiem ogromnego rekina. Rok po zdarzeniu wieloryb wrócił, żeby się przywitać:) 

Wiedziałam, że mogę zginąć od tego wieloryba – opowiada badaczka wielorybów Nan Hauser w wywiadzie dla BBC Earth. Hauser wspomina niezwykłe i wstrząsające spotkanie między nią, wielorybem humbakiem i rekinem tygrysim.

Choć historia zakończyła się szczęśliwie,  jej niezwykle bliskie i osobiste spotkanie z nadopiekuńczym wielorybem było w rzeczywistości dość przerażające. Podczas kręcenia filmu na Rarotonga na Wyspach Cooka, Hauser płynęła w kierunku – jak jej się wówczas wydawało – dwóch humbaków. Jeden z nich zaczął się bardzo dziwnie zachowywać.

Wieloryby, często uważane za łagodne olbrzymy, są niezwykle potężnymi zwierzętami, których płetwy pokryte są ostrymi jak brzytwa pąklami. Niebezpieczne może być znalezienie się w pobliżu takiej płetwy – człowiek może  zostać po prostu poraniony i zgnieciony.

W pewnym momencie  wieloryb wydawał się być bardzo zdeterminowany, aby wcisnąć badaczkę pod swoją płetwę piersiową. Hauser próbował wypłynąć na powierzchnię, ale humbak wyciągnął ją z wody na grzbiecie i nie chciał pozwolić jej uciec. Kiedy w końcu udało jej się uzyskać trochę przestrzeni, motywacja dziwacznego zachowania humbaka stała się jasna.
W oddali dostrzegła coś, co wyglądało jak dwa wieloryby, jednak przy bliższym  przyjrzeniu się, zobaczyła, że drugi osobnik  porusza się w bardzo specyficzny sposób, z płetwami piersiowymi wciągniętymi do środka, a jego ogon machał na boki zamiast w górę i w dół.

W tym momencie Hauser zdała sobie sprawę, że to nie wieloryb, tylko największy rekin tygrysi, jakiego kiedykolwiek widziała.

Całe życie spędziłam pod wodą i widziałam mnóstwo rekinów tygrysich” – wyjaśniła. “Ten był jak ciężarówka. To był ogromny rekin tygrysi i płynął prosto na mnie.”

Hauser uświadomiła sobie, że wieloryb próbował schować ją pod swoją płetwą ogonową, aby ją chronić. Chociaż nie potrafimy jeszcze mówić językiem wieloryba – mimo to – ta chęć uratowania jej życia wydaje się być oczywista po tym, jak humbak wciągnął ją na swój grzbiet i przetransportował z powrotem do łodzi.

wieloryb

Do dziś nie mogę uwierzyć, że to się stało, a będąc naukowcem jest to jeszcze trudniejsze – powiedziała. Gdyby ktoś opowiedział mi tę historię, nie uwierzyłabym im.

Wieloryby Garbusy są znane z wykazywania altruizmu, cechy behawioralnej, w której robi coś dla innego osobnika, co w żaden sposób nie przynosi mu korzyści. Historia Nan Hauser jest tego doskonałym przykładem – wieloryb postawił się na linii walki, aby chronić człowieka.

wieloryb

Rok po całym zdarzeniu kobieta otrzymała przez radio informację, że w okolicznych wodach pojawił się jakiś wieloryb. Natychmiast wypłynęła łodzią, aby go zobaczyć, i… nie mogła uwierzyć własnym oczom. Jego płetwa ogonowa miała dokładnie takie same  dwa nacięcia, tak jak ta, która uratowała jej życie.

Spojrzałam na niego i zobaczyłam charakterystyczną bliznę na jego głowie i po prostu krzyknęłam: ‘on wrócił, nie mogę w to uwierzyć, on wrócił!’ i tak się rzeczywiście stało. Zignorował wszystkich innych na łodzi i wpatrywał się prosto we mnie… Natychmiast wskoczyłam w mój kombinezon, zsunęłam się do wody i podpłynęłam do niego, a on otworzył oczy i patrzył na mnie i szturchał mnie… To było jak zobaczenie swojego psa, którego nie widziałeś od kilku miesięcy. Przy wadze kilkudziesięciu ton, było naprawdę dużo przytulania – wspomina wzruszona Nan.

wieloryb

Hauser prowadzi dalsze badania na Rarotonga i ma nadzieję, że uda jej się jeszcze raz zobaczyć swojego przyjaciela. “Tęsknię za nim. Kto jeszcze tęskni za wielorybem?”- mówi ze śmiechem.

Inne ciekawe artykuły o wielorybach przeczytasz TU.

 

 

 

Źródło: livescience.com, BBC Earth

Opracowanie i tłumaczenie: Agata Pałach, autorka bloga: Nigdy za Późno

 

 

3 thoughts on “Wieloryb ratuje kobietę przed rekinem. Rok później ma miejsce coś niesamowitego!

Dodaj komentarz