fbpx

Artysta z Meksyku przetopił 1 527 sztuk broni i stworzył z nich łopaty do sadzenia drzew

Culican (Meksyk) to miasto z najwyższym w całym kraju wskaźnikiem śmierci powodowanych bronią. Wielu ludzi ma świadomość jakie konsekwencje niesie za sobą posiadanie pistoletu. I w tym miejscu należy przedstawić Pedro Reyes – kreatywnego aktywistę.

Reyes pochodzi z Meksyku i jest artystą, który lubi skupiać uwagę na porażkach nowoczesnej kultury, stawiając je jednak w pozytywnym świetle. Nie wierzy w porażki, zamiast tego uważa, że porażka może być początkiem wielu nowych perspektyw. Dzięki takiemu podejściu Pedro przeobraża zepsute rzeczy w coś zupełnie nowego.

Nie inaczej było w przypadku broni. Reyes doszedł do wniosku, że na pewno jest coś pożytecznego, co można z niej stworzyć. Rozpoczął kampanię, prosząc rodaków o oddanie swoich pistoletów w zamian za kupon upoważniający do kupienia elektroniki bądź czegoś z wyposażenia domowego.

Guns1

Kiedy Pedro zebrał 1 527 sztuk broni potrzebnych do projektu Palas pro Pistolas, roztopił je i stworzył 1 527 łopat, które następnie zostały rozdystrybuowane do instytucji artystycznych i szkół publicznych, gdzie ludzie używają ich w celu wyhodowania przynajmniej 1 527 drzew.

Jeżeli coś umiera, zaczyna gnić i cuchnąć, myślę, że jest szansa, aby zrobić z tego kompost, w którym ten ogromny miks pomysłów i rozwiązań może być mieszany w nieskończoność na różne sposoby – powiedział artysta w wywiadzie dla BOMB Magazine. W projekcie Palas por Pistolas chciał pokazać „jak agent śmierci może stać się agentem życia.”

Niektóre z łopat dotarły nawet do Vancouver Art Gallery, Sanfrancisco Art Institute, Maison Rouge w Paryżu i innych lokalizacji na całym świecie.

Łopata, tak jak pistolet, może być użyta w dobrym lub w złym celu. Z takimi intencjami Pedro Reyes’a, miejmy nadzieję, że wszystkie będą wykorzystywane w celu polepszenia życia na ziemi i stworzenia miejsca dla rozkwitu czegoś nowego.

 

Źródło: www. pocho.com

Tłumaczenie: Beata Miernik

Dodaj komentarz