fbpx

Łódź jako jedyne polskie miasto w rankingu „Best of the World 2022” National Geographic

Łódź jako jedyne polskie miasto znalazła się w prestiżowym rankingu „Best of the World 2022”, tworzonym przez National Geographic Traveler. Zestawienie to jest przewodnikiem po miejscach, które warto odwiedzić w przyszłym roku.

Każdego roku magazyn wyróżnia 25 miejsc na świecie, w 5 kategoriach: natura, przygoda, zrównoważony rozwój, kultura oraz rodzina. Nadchodzący rok zdominowały turystyczne atrakcje w duchu slow life, natury i rodzinnych wypadów. Jednak Łódź zachwyciła ekspertów jako jedno z najciekawiej rozwijających się miast pod względem zrównoważonego rozwoju.

Łódź w rankingu „Best of the World 2022”

Ranking tworzy międzynarodowy zespół redakcyjny National Geographic Traveler. Lokalni dziennikarze zgłaszają swoje typy miejsc w poszczególnych krajach, spośród których redakcja w USA wybiera ich zdaniem najbardziej atrakcyjne miejsca w poszczególnych kategoriach.

Łódź jest drugim miejscem w Polsce, które znalazło się w prestiżowym rankingu. W 2019 roku na liście pojawiła się Puszcza Białowieska, jednak powody nominacji były diametralnie różne.

Redaktorzy magazynu docenili metamorfozę Łodzi, w tym rewitalizację poprzemysłowych terenów, nowe role zabytkowych fabryka, wdrażanie zielonych rozwiązań oraz filmowe dziedzictwo w tym tytuł Miasta Filmu UNESCO.

„Łódź to nie tylko stolica kina i były ośrodek produkcji tekstyliów. Od kilku lat miasto położone niemal w samym sercu Polski wychodzi na pozycję lidera w branży zrównoważonych rozwiązań. W 2021 r. władze miejskie nawiązały współpracę z europejską platformą dostawczą e-commerce InPost, aby ograniczyć emisję CO₂ i ruch samochodowy w ścisłym centrum. To jeden z wielu kroków ku zielonej przyszłości Łodzi” – czytamy w uzasadnieniu wyboru Łodzi przez National Geographic.

Poza Łodzią w kategorii zrównoważony rozwój wyróżniono także Zagłębie Ruhry w Niemczech, Parque Nacional Yasuni w Ekwadorze, National Columbia Gorge Scenic Area na pograniczu Oregonu i Waszyngtonu w Stanach Zjednoczonych oraz Park Narodowy Chimanimani w Mozambiku.

Pełną listę wyróżnionych miejsc na świecie znajdziecie na stronie National Geographic Traveler.

2 thoughts on “Łódź jako jedyne polskie miasto w rankingu „Best of the World 2022” National Geographic

Dodaj komentarz