fbpx

Hologram lekarza “spotkał się” z astronautami w stacji kosmicznej

Naukowcy w NASA wysłali na Międzynarodową Stację Kosmiczną hologram lekarza, który “spotkał się” z astronautami. Postać doktora Josefa Schmida dotarła do załogi dzięki falom radiowym.

To kolejny krok w kierunku usprawnienia eksploracji kosmosu. Na pokład Międzynarodowej Stacji Kosmicznej został wysłany lekarz. Doktor Josef Schmid nie dotarł jednak do astronautów za pomocą statku kosmicznego, a dzięki falom radiowym. Przebywający w kosmosie astronauta Thomas Pesquet mógł “spotkać się” z doktorem dzięki technologii holoportacji — przy użyciu gogli HoloLens. Pozwalają one na nałożenie w czasie rzeczywistym transmitowanego i trójwymiarowego obrazu na otaczającą nas przestrzeń. NASA nie zdradziła, czy przebywającym w kosmosie astronautom coś dolegało. Przekazała jednak informację, że wizyta doktora Schmidta to wstęp do szerszego wykorzystania tego typu technologii w przyszłych misjach.

— To zupełnie nowy sposób eksploracji ludzkości, w którym nasza jednostka ludzka jest w stanie podróżować poza planetę. Nie ma tam naszego ciała fizycznego (…). Nie ma znaczenia, że stacja kosmiczna porusza się z prędkością pięciuset mil na godzinę i jest w ciągłym ruchu na orbicie — opowiada Josef Schmid.

Ambitne plany co do holoportacji

Jak zapowiadają naukowcy z NASA, technologia holoportacji ma być wykorzystywana w przyszłości na szeroką skalę. Jej zastosowanie miałoby pomóc w dwustronnym komunikowaniu się. Astronauci mieliby ułatwiony dostęp nie tylko do lekarzy i innych specjalistów, na przykład inżynierów czy terapeutów. Holoportacja pomogłaby im też w utrzymywaniu relacji z bliskimi, z którymi mogliby się “spotykać” podczas przebywania w kosmosie. Dodatkowo wdrożenie technologii mogłoby znacznie przyspieszyć rozwój samej ISS.

— Wyobraź sobie, że bez względu na to, gdzie pracujesz, przyprowadzasz najlepszego instruktora lub projektanta (…). Możecie pracować razem nad urządzeniem, podobnie jak dwóch najlepszych chirurgów wykonujących operację — tłumaczy Schmid.

Holoportacja może również okazać się pomocna na Ziemi. Ułatwiłaby ona kontakt z osobami, które pracują w ekstremalnych warunkach lub trudno dostępnych miejscach — na przykład na platformach wiertniczych.

Dodaj komentarz