fbpx

Gmina pozwala mieszkańcom rozłupywać chodniki i sadzić rośliny

Włodarze gminy Rotterdam zachęcają swoich mieszkańców do sadzenia ogrodów na przy kamienicznych chodnikach. Powstało nawet instruktażowe nagranie, z którego można się dowiedzieć, jak poprawnie „rozłupać” chodnik i posadzić w powstałej przestrzeni rośliny.

Podczas gdy niektóre miasta pogrążają się w tak zwanej „betonozie”, wycinając drzewa i betonując trawniki, istnieją również metropolie, które zachęcają mieszkańców do sadzenia roślin na chodnikach.

Władze gminy Rotterdam udostępniły na swojej stronie internetowej oficjalny poradnik, dotyczący tworzenia ogrodów fasadowych przy budynkach. Ich mieszkańcy nie muszą prosić gminy o pozwolenie na usuwanie kostki z chodników – władze proszą tylko o przestrzeganie prostych zasad: dbanie o to, aby szerokość chodnika po modyfikacji wynosiła ponad 180 cm i nie wykopywanie więcej niż 1,5 płytki chodnikowej od ściany. Całą metamorfozę można przeprowadzić posługując się poradnikiem zamieszczonym na Youtube:

Gmina wydała także zalecenia, informujące o gatunkach roślin, które warto posadzić w ogrodach przy kamienicach. Odradza się na przykład sadzenia dużych drzew oraz krzewów. Poleca się natomiast krokusy, malwy, dalie hortensje czy pelargonie.

Trudno jest wymienić wszystkie zalety miejskich ogrodów, wśród najważniejszych można wybrać ich wpływ na jakość powietrza, schronienie dla zwierząt, pokarm dla owadów zapylających czy oczywiście walory wizualne.

Jak myślicie, czy w Polsce przyjął by się taki pomysł?

Dodaj komentarz