fbpx

Pozostawione same sobie, pszczoły tworzą plaster w kształcie serca

Jeśli kiedykolwiek potrzebowaliście dowodu na to, że pszczoły to artystki, rzuć okiem na tę niesamowitą fotografię opublikowaną przez The National Trust. Pozostawione same sobie, pszczoły w Robertsbridge, Wielkiej Brytanii, urządziły niezłe widowisko. W ramach struktury swojego ula stworzyły zachwycający plaster miodu w kształcie serca, który wygląda równie słodko, jak smakuje.

To może wyglądać dziwnie, ale tylko dlatego, że jesteśmy przyzwyczajeni do pszczelarzy umieszczających prostokątne ramy w ulach. Pszczoły wówczas tworzą plaster w obrębie tej ramy, co pozwala łatwo go wyjąć i zebrać miód. Tak naprawdę jednak pszczoły wykorzystują tyle przestrzeni, ile są w stanie, aby przechowywać miód. A naturalne ule mogą przybierać wszelkiego rodzaju kształty i rozmiary.

Na przykład pszczoły sugarbag, rodzime dla Australii, tworzą ule w kształcie spirali. W klimacie umiarkowanym niektóre pszczoły utworzą nawet „otwartą kolonię”, gdzie cały ul jest odkryty. Takie ule mogą wisieć na drzewach czy płotach i przyjmują imponujące, podłużne kształty.

Mimo to fotografia plastra miodu w kształcie serca nadal fascynuje, jako że był on uformowany w obrębie drewnianych ram ula. Pszczelarz gregthegregest2 wspomniał na Reddit, że dzieje się tak często, kiedy pszczoły mają dużą przestrzeń między górną częścią ramy a dachem ula. Oczywiście to ma sens, że te pracownice wykorzystają każdy dany im centymetr. Choć to piękny kształt, przyprawi on niejednego pszczelarza o ból głowy, jako że bardzo utrudnia to zebranie miodu.

Naturalnie, umiejętności pszczół są powszechnie znane. Nawet artyści pracowali z pszczołami, korzystając z ich zdolności, aby stworzyć takie dzieła jak rzeźby czy haft. Dlatego następnym razem, kiedy zobaczysz pszczołę miodną przelatującą z kwiatka na kwiatek, wyobraź sobie tylko, jak bardzo interesującą sztukę stworzy po powrocie do ula.

Pozostawione same sobie, pszczoły pokazują swoje umiejętności architektoniczne.

Potrafią stworzyć niesamowite kształty ze swoich plastrów miodu, czy to w wyznaczonych polach, czy w przyrodzie.

 

 

 

 

Tłumaczenie: Aleksandra Kotlęga

Źródło: mymodernmet.com

 

 

 

Dodaj komentarz