fbpx

Fotografia podróżnicza – jak uchwycić najlepsze chwile?

Najpiękniejsze zdjęcia zawsze powstają podczas podróży? Wiele osób zdecydowanie potwierdza tę tezę i stara się sukcesywnie zwiększać swoje zdolności fotograficzne, by to właśnie uwiecznione zdjęcia były najlepszymi pamiątkami z podróży. Jak uchwycić najlepsze chwile podczas wyjazdu?

Gdzie szukać idealnych kadrów podróżniczych?

Każdy z fotografów marzy o tym, by jego zdjęcie znalazło się na okładce popularnego czasopisma podróżniczego z żółtą ramką. Oczywiste jest, że do robienia takich zdjęć potrzebujemy przede wszystkim odpowiedniego tła, które z łatwością znajdziemy w licznych podróżach.

Fotografia podróżnicza to coraz popularniejszy odłam fotografii, który podobnie jak w każdym innym przypadku, wymaga solidnej praktyki i odpowiedniego sprzętu. Podróżnicza fotografia i chęć spróbowania się w tej dziedzinie wcale jednak nie wymaga od nas konieczności wylotu na drugi koniec świata. Każdy kraj ma do zaoferowania cudowne krajobrazy a każdy dzień zwiedzania to dziesiątki idealnych okazji do zrobienia najlepszego zdjęcia w swoim życiu. Zacznijmy od krótszych podróży, takich jak loty Warszawa Mediolan i spróbujmy się w dużym mieście. Może z czasem złapiemy odpowiedniego bakcyla i kolejny wyjazd fotograficzny przysporzy nam jeszcze lepszych doświadczeń?

Jaki sprzęt zabrać ze sobą w podróż?

Jeśli wybieramy się w podróż z myślą o fotografowaniu, niezbędny będzie nam sprzęt. Warszawa Dubaj loty – co zabrać na tak daleką podróż? Przede wszystkim skupmy się, by mieć ze sobą sprzęt, który doskonale znamy. Nikt nie chce sprawiać sobie dodatkowych problemów na wyjeździe aparatem, którego nie będziemy w stanie odpowiednio obsłużyć.

Im więcej zdjęć zrobimy, tym lepiej poznamy nasze możliwości, potencjał sprzętu i obszary, które należy poprawić. Być może będzie to dobry moment do skupienia się na sprzęcie typowo outdoorowym, który dedykowany jest właśnie fotografii podróżniczej. Nie możemy zapomnieć także o całym osprzęcie – obiektywach, lampach i innych akcesoriach odpowiednio zapakowanych i zabezpieczonych podczas długiego lotu.

Od czego zacząć? Fotografowanie podróży po Polsce na początek

Czy do rozpoczęcia przygody z fotografią podróżniczą potrzebujemy niesamowitych, orientalnych kadrów, które znajdziemy jedynie na innych kontynentach? W żadnym wypadku. Plusy i minusy podróży samolotem po Polsce zna każdy, ale nie możemy nie docenić jednej kluczowej korzyści – jest znacznie bliżej, co pozwala na praktycznie niczym nieograniczone szukanie inspiracji i szlifowanie swoich umiejętności.

Każde województwo w naszym pięknym kraju wręcz pęka w szwach od cudownych widoków, zabytków, pejzaży – wszystkiego, co zachwyca i co może być uchwycone w naszym kadrze. Na wakacje również możemy z powodzeniem wybrać się właśnie w inny, nieznany przez nas rejon Polski. To doskonały sposób na to, by fotografować i czerpać z tego przyjemność nie tylko podczas zagranicznych wyjazdów.

Czy warto podróżować z aparatem?

W przeszłości każdy podróżny w swoim bagażu przewidywał miejsce na mniej lub bardziej zaawansowany aparat fotograficzny. Dzisiaj, w obliczu wszechobecnych smartfonów, mało kto zadaje sobie trud, by zakupić, a co dopiero spakować i wozić przez cały wyjazd tak duże urządzenie. Jest mały wyjątek i jest nim cała grupa zapalonych fotografów – amatorów i profesjonalistów, którzy bardzo często jeżdżą właśnie po to, by poszerzać swoje fotograficzne horyzonty i łapać jak najwięcej cudownych kadrów.

Czy warto w ten sposób podróżować? Z całą pewnością tak. Jest to doskonały sposób na wyciągnięcie z naszych wspomnień więcej, niż możemy sobie wymarzyć. To także doskonały sposób na to, by uczyć się w nieco inny sposób piękna obcych widoków, kultur, jedzenia czy ludzi. Wszystko to, uwiecznione profesjonalnym aparatem nabiera nowego wyrazu. Wszystko to także wygląda znacznie lepiej, co być może stanowić prolog do cudownej przygody, jaką jest profesjonalna fotografia podróżnicza. Być może miejsce na okładce będzie należało właśnie do nas?

Dodaj komentarz