fbpx

Ekologiczny parking przy SGGW pomoże chronić drzewa

Na terenie Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie powstały innowacyjne, ekologiczne miejsca postojowe. Projekt dr hab. Marzeny Suchockiej opiera się na zastosowaniu specjalnej mieszanki glebowo-kamiennej, która ma wspierać rozwój lokalnej roślinności. — Zakładamy, że ta powierzchnia będzie latem o kilka-kilkanaście stopni chłodniejsza niż zwykły parking — wyjaśnia dr Suchocka.

Kilka tygodni temu Katedra Architektury Krajobrazu SGGW ogłosiła na mediach społecznościowych wprowadzenie nowych, ekologicznych rozwiązań na terenie uczelni. Nowe miejsca postojowe mają na celu wspomaganie rozwoju okolicznych drzew.

— Wiemy jakie jest optimum nasycenia zieleni w naszych miastach. To trzydzieści procent pokrycia koronami drzew. Na tego typu terenach trudno osiągnąć wyższy poziom. Z drugiej strony, mamy problem z tym, aby utrzymać nasze drzewa w dobrej jakości. Znalazłam rozwiązanie, które pozwoli na połączenie miejskiej infrastruktury z przyrodą — mówi dr hab. Marzena Suchocka z Katedry Architektury Krajobrazu Instytutu Inżynierii Środowiska SGGW.

Na terenie SGGW utworzono eksperymentalne miejsca postojowe z zastosowaniem wynalezionej przez dr Suchocką mieszanki kamienno-glebowej. Uczelnia udostępniła wideo dotyczące wynalazku.

— Nasze rozwiązanie to powiększenie misy o przestrzeń, która zazwyczaj jest nieczynna. Chodzi o przestrzeń parkingową. Pod spodem zastosowaliśmy mój wynalazek, czyli mieszankę kamienno-glebową, która w rzeczywistości powiększa przestrzeń misy. Dodatkowo przykryliśmy tę mieszankę betonem porowatym, uzyskując tu pełną chłonność. W efekcie cała ta przestrzeń zatrzymuje wodę. Mamy tutaj napowietrzającą i nawadniającą studzienkę, która zaopatruje korzenie w tlen — wyjaśnia dr Suchocka.

Autorka projektu zaznacza, że standardowe miejsce dla drzewa, wyznaczane przez ogrodników miejskich, wystarcza na rozwój drzewa tylko przez 10 lat.

Wynalazek dr Suchockiej pomaga drzewom przetrwać, zatrzymując wodę w glebie i umożliwiając przepływ powietrza między korzeniami. Innowacyjne studzienki umożliwiają również pomiary ilości zgromadzonej wody i zmian temperatury.

Dzięki temu rozwiązaniu możliwe będzie utrzymanie większej ilości zieleni w miastach oraz obniżenie letnich temperatur powierzchni betonowych.

— Zakładamy, że ta powierzchnia będzie latem o kilka-kilkanaście stopni chłodniejsza niż zwykły parking — tłumaczy dr Suchocka.

Uczona dodaje, że duże drzewa są istotne, gdyż produkują ogromne ilości tlenu, pochłaniają dwutlenek węgla i wyparowują około 300-400 litrów wody na godzinę, zapewniając ochłodę w upalne dni.

Dr Suchocka podkreśla również, że długowieczne drzewa zatrzymują rocznie tyle dwutlenku węgla, ile produkują trzy samochody lub gospodarstwo domowe.

Dodaj komentarz