fbpx

Spektakularne znalezisko w Kanadzie. “Łowca Drzew” odkrył 1000-letni Cedr Kanadyjski

Nieopodal zachodniego wybrzeża wyspy Vancouver, w tajemniczych zakątkach prowincji Kolumbia Brytyjska, 39-letni badacz lasów, TJ Watt, odkrył coś, co określił jako jedno z największych przeżyć swojego życia – 1000-letni cedr kanadyjski o imponującej wysokości 46 metrów i średnicy 5,3 metra.

Watt, który sam nazywa siebie “łowcą drzew”, od dwóch dekad przemierza kanadyjskie lasy w poszukiwaniu nieznanych, wiekowych drzew. Za swoją misję uznaje nie tylko odkrywanie tych leśnych gigantów, ale również zwracanie uwagi na konieczność ich ochrony.

Jego ostatnie odkrycie miało miejsce na odległej wyspie Flores u zachodniego wybrzeża wyspy Vancouver.

Ogromny cedr odkryty w Kanadzie

Watt doskonale pamięta chwilę, gdy zobaczył to olbrzymie drzewo. Po wielogodzinnym trekkingu z przyjacielem na wyspie Flores dostrzegli wspaniały, gigantyczny pień.

— Z początku myśleliśmy, że widzimy dwa oddzielne drzewa — przyznaje.

Kiedy podszedł bliżej, poczuł zdumienie, patrząc na drzewo o wysokości 46 metrów i szerokości 5,3 metra.

Szacuje się, że drzewo ma tysiąc lat. To niewątpliwie największe odkrycie Watt’a. Uważa, że jest to jeden z największych dotychczas udokumentowanych cedrów w tej części Kanady.

— Myślenie o tym napawa mnie pokorą — mówi.

— Nazwałem je “Ściana”, ponieważ przypomina ogromny mur z drewna — dodaje.

To pierwszy raz, gdy odkrył tak imponujący okaz w ciągu dwudziestu lat badań.

— Spotkałem mnóstwo drzew i zrobiłem wiele zdjęć, ale to drzewo jest wyjątkowe — podkreśla.

Cheewhat Giant — rekordzista

— To było niesamowite stać przed nim. To drzewo jest jak cud natury. Im większe, tym szersze. Gdy na nie patrzyłem, czułem podziw i zdziwienie — mówi TJ. Watt odkrył drzewo w czerwcu 2022, ale poczekał z ujawnieniem informacji do końca lipca. Chciał dokładnie je udokumentować i uzyskać zgodę od miejscowej społeczności tubylczej, Pierwszego Narodu Ahousaht.

— Ustaliliśmy, że lokalizacja powinna pozostać tajemnicą ze względu na ochronę środowiska – wyjaśnia Watt.

Ahousaht to społeczność składająca się z około 2,4 tys. osób, z których 1,1 tys. mieszka na wyspie Flores. Tyson Atleo, wódz tej społeczności, przyznał, że nie wiedział o drzewie do momentu, gdy Watt go tam zaprowadził.

— To drzewo napawa podziwem — mówi 37-letni Atleo. Jego ludzie mogli podziwiać je przez wieki.

— Chcielibyśmy, aby jak najwięcej takich drzew przetrwało — dodaje.

Jednak ten cedr nie jest największym drzewem w Kanadzie. Takim mianem może się poszczycić Cheewhat Giant, odkryty w 1988 roku. Mierzy on około 55 metrów, a jego średnica to 5,7 metra.

Cheewhat Giant

Dodaj komentarz