fbpx

Materiał twardszy niż diament. Odkrycie może zrewolucjonizować technologię

Czy wiesz, co jest najtwardszym kamieniem świata? Węgiel. A dokładniej odmiana oszlifowanego węgla – diament. W skali Mohsa, jego twardość wynosi 10/10. Najnowsze badania naukowe przekonują jednak, że istnieje materiał znacznie twardszy niż sam diament. Co to takiego?

 

Magazyn poświęcony nauce, „Science Advances” opublikował informację o niezwykłym odkryciu. Badacze dowiedli, że dzięki metodzie ogrzewania węgla, można wytworzyć jego skompresowany i szklisty odpowiednik podobny w strukturze do krzemu. Materiał ten może przybrać formę znacznie twardszą od zwykłego diamentu, jest przy tym elastyczny i znacznie lżejszy od swojego kuzyna.

Te niezwykłe właściwości mają posłużyć do tworzenia opancerzenia w pojazdach i samolotach, które biorą udział w akcjach wojennych. Szklisty węgiel ma również znaleźć się w kamizelkach kuloodpornych, których używają żołnierze na polu walki.

Bardzo możliwe również, że materiał będzie wykorzystywany w nowych technologiach. Szklisty węgiel przypomina krzem i jest dobrym izolatorem oraz przewodnikiem prądu. Jego pozyskanie na masową skalę jest przy tym proste i niedrogie. Badacze przypuszczają, że może to przyczynić się do zaprzestania korzystania z elektroniki krzemowej, na rzecz węglowej.

 

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło: focus.pl

Fot. Rolf Dietrich Brecher from Germany (Wikimedia Commons, CC-BY-2.0)

 

Dodaj komentarz