fbpx

Geny mogą odpowiadać za przebieg choroby. Polka wzięła udział w badaniach nad koronawirusem

Międzynarodowe badania z udziałem polskiej uczonej wykazały, że podatność ludzi na zakażenie koronawirusem oraz przebieg choroby mogą zależeć od genów zlokalizowanych w 3 chromosomie człowieka.

 

Nowe odkrycie

Pismo medyczne„New England Journal of Medicine” poinformowało, że w walce z koronawirusem może pomóc najnowsza wiedza o genetyce. Dr Karolina Chwiałkowska, biotechnolożka z Centrum Bioinformatyki i Analizy Danych Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku oraz firmy Imagene.me. wzięła udział w badaniu, które zostało przeprowadzone w ramach międzynarodowego projektu walki z epidemią. Wyniki potwierdzają, że obecność  konkretnych genów może powodować podatność na zakażenie oraz decydować o przebiegu choroby.

Polka prowadziła prace w grupie specjalistów, którzy wytypowali pierwsze geny, mogące mieć związek z ciężkim przebiegiem koronawirusa. W sukcesie pomogła przyjęta formuła współpracy w międzynarodowym konsorcjum naukowym o nazwie “COVID-19 Host Genetics Initiative (HGI)”. Uczestniczy w nim kilkaset ośrodków naukowych, firm biotechnologicznych oraz biobanków.

 

Spójne dane z całego świata

– Badania konsorcjum HGI prowadzone są równolegle w 50 krajach, a ich wyniki są następnie zbierane i porównywane w ramach globalnych analiz, łączących dane z wielu niezależnych projektów. To oznacza, że zespół badaczy z jednego końca świata ma na bieżąco dostęp do wyników badań innych naukowców pracujących nad tym samym problemem – powiedziała dr Karolina Chwiałkowska.

Badania wykazały, że geny odpowiadające za podatność na chorobę są zlokalizowane w tzw. krótkim ramieniu chromosomu 3. Wskazuje na to analiza DNA dwóch tys. osób zakażonych w Hiszpanii i Włoszech.

– Przeprowadzone wielkoskalowe analizy genomiczne potwierdziły istnienie zależności pomiędzy zmiennością genetyczną w tym rejonie genomu człowieka oraz ciężkim przebiegiem COVID-19 – wyjaśniła badaczka.

Potrzeba jednak dalszych badań, aby dokładnie przeanalizować sześć genów, które znajdują się w 3 chromosomie. Należą do nich geny: SLC6A20, LZTFL1, CCR9, FYCO1, CXCR6, XCR1.

Dr hab. Mirosław Kwaśniewski, prezes Imagene.me, wyznał, że choć to optymistyczne odkrycie, to jednak badania cały czas są aktualizowane. Dopiero, gdy konsorcjum HGI potwierdzi końcowe wnioski, możliwe będzie zidentyfikowanie obecności kluczowych wariantów związanych z koronawirusem.

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło: fakty.interia.pl

 

 

Dodaj komentarz