fbpx

Jak dziś wygląda Adaś Niezgódka z “Akademii Pana Kleksa”? Ma 51 lat i jest uznanym fizykiem

5 stycznia 2024 roku pojawi się w kinach nowa ekranizacja”Akademii Pana Kleksa”. Jest to doskonała okazja, aby powrócić wspomnieniami do pierwszej, ikonicznej adaptacji tej książki Jana Brzechwy, która ma już 40 lat. Wówczas to Piotr Fronczewski wcielił się w postać Ambrożego Kleksa, a młody Sławomir Wronka, mający wtedy 11 lat, zagrał Adasia Niezgódkę. Co dziś robi i jak wygląda ten pamiętny Adaś z filmu “Pan Kleks”? Odpowiedź znajdziecie w dalszej części artykułu.

Minęło już 40 lat od debiutu Sławomira Wronki jako Adasia Niezgódki w “Akademii Pana Kleksa”

Przywołajmy do pamięci, że pierwsza filmowa adaptacja “Akademii Pana Kleksa” Jana Brzechwy powstała w 1983 roku, natomiast na ekrany kin weszła 30 stycznia 1984 roku. Reżyserią obrazu zajmował się Krzysztof Gradowski.

Film składa się z dwóch części: “Przygody księcia Mateusza” oraz “Tajemnica Golarza Filipa”.

Miejscem, gdzie rozgrywa się akcja Akademii, jest pałac w Nieborowie. Sceny były również kręcone w Arkadii, Gołuchowie, Piotrkowie Trybunalskim, a także na Krymie, w Ałupce i nad Dunajcem.

W fabule filmu Adaś Niezgódka (w tej roli Sławomir Wronka) dołącza do prowadzonej przez ekscentrycznego Ambrożego Kleksa (Piotr Fronczewski) Akademii Pana Kleksa. Film posiada różnorodne wątki, w tym historię tajemniczego szpaka Mateusza, który kiedyś był księciem, oraz podróż Adasia do psiego raju.

Niepokój w sielankową atmosferę filmu wprowadza postać Golarza Filipa, dążącego do zniszczenia świata Akademii.

Jak obecnie prezentuje się Sławomir Wronka?

Sławomir Wronka (urodzony w 1972 roku) nie kontynuował kariery aktorskiej po roli Adasia Niezgódki. Skoncentrował się na nauce, stając się uznanym fizykiem, profesorem nauk techniczno-inżynieryjnych.

Co teraz robi Sławomir Wronka, znany jako Adaś Niezgódka?

Sławomir Wronka kształcił się na Wydziale Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej. Współpracował z ośrodkiem CERN w Genewie, uczestnicząc w badaniach z najlepszymi naukowcami z Europy.

W 2003 roku uzyskał stopień doktora, a w 2015 roku habilitował się, bazując na ocenie swojego dorobku naukowego i pracy pt. “Liniowy akcelerator elektronów z szybkim przełączaniem energii”.

25 kwietnia 2022 roku został mianowany profesorem przez prezydenta RP.

W 2010 roku jego zespół stworzył pierwszy polski detektor do prześwietlania obiektów przemysłowych.

Obecnie Sławomir Wronka jest kierownikiem Zakładu Fizyki i Techniki Akceleracji Cząstek w Narodowym Centrum Badań Jądrowych w Świerku, niedaleko Warszawy.

Zapraszamy do obejrzenia wideo:

 

Dodaj komentarz