fbpx

Wielka Brytania chce zakazać papierosów urodzonym po 2009 roku

Jeśli propozycja nowej regulacji prawnej zostanie przyjęta, młodzież mająca obecnie 15 lat lub mniej nie będzie miała możliwości legalnego zakupu papierosów w Wielkiej Brytanii.

Brytyjski rząd zaproponował ustawę o tytoniu i e-papierosach, Tobacco and Vapes Bill, której celem jest ochrona młodzieży przed negatywnymi konsekwencjami palenia. Projekt ten, zapoczątkowany przez premiera Rishiego Sunaka, ma na celu stworzenie pierwszego pokolenia w pełni wolnego od nikotyny. Zgodnie z proponowanymi przepisami, osoby urodzone po 1 stycznia 2009 roku nie będą miały możliwości legalnego nabycia papierosów na terenie Wielkiej Brytanii.

Każdego roku granica wiekowa, uprawniająca do zakupu produktów zawierających nikotynę, będzie zwiększana o jeden rok, co oznacza, że również osoby urodzone po 1 stycznia 2008, a następnie po 1 stycznia 2007 i tak dalej, szybko stracą możliwość ich nabycia, aż ograniczenie obejmie wszystkich.

Projekt ustawy zawiera również regulacje dotyczące e-papierosów, z ograniczonym dostępem dla nieletnich i mniejszą dostępnością wersji smakowych.

Tydzień temu, podczas głosowania w Izbie Gmin, Tobacco and Vapes Bill uzyskał znaczną większość głosów — za było 383 posłów, przeciwko 67. Opór przeciwko ustawie wyrażali głównie posłowie z Partii Konserwatywnej, argumentując, że przepisy te zbytnio naruszają wolności obywatelskie. Obecnie projekt przechodzi dalsze procedury w komisjach.

Mocne poparcie rządowe sugeruje, że ustawa może niedługo wejść w życie. Gdy tak się stanie, Wielka Brytania zyska jedno z najbardziej restrykcyjnych praw dotyczących palenia tytoniu na świecie.

Podobne prawo miało zostać wprowadzone w Nowej Zelandii w zeszłym roku, jednak zostało wycofane po zmianie rządu.

Źródło: bbc.com

Dodaj komentarz