fbpx

Ludzkość jest niesamowita! Udało się naprawić sondę z odległą o 24 miliardy km

Po pięciu miesiącach niepewności, zespołowi NASA udało się skłonić sondę Voyager 1 do wznowienia przekazywania technicznych aktualizacji na Ziemię. To kluczowy sukces, umożliwiający odzyskanie istotnych danych naukowych zgromadzonych w trakcie misji sondy.

Sonda kosmiczna Voyager 1, należąca do NASA, przestała przesyłać zrozumiałe informacje naukowe i techniczne w listopadzie 2023 r. Zespół naukowców zastanawiał się nad przyczynami tego zjawiska i metodami naprawy tego złożonego problemu zdalnie. Kontrolerzy wiedzieli, że sonda odbiera komendy i funkcjonuje prawidłowo, lecz mieli trudności z interpretacją danych, które były pełne błędów. Zidentyfikowano usterkę w jednym z trzech komputerów pokładowych FDS.

FDS odpowiada za kompresję danych naukowych i technicznych przed ich wysłaniem na Ziemię. Zespół odkrył, że chip odpowiedzialny za część pamięci, w tym obszar kodu oprogramowania komputera, przestał działać prawidłowo. Naprawa przez NASA okazała się niemożliwa, więc zastosowano niekonwencjonalne rozwiązanie.

Programowanie z odległości 24 mld km

Naukowcy postanowili przenieść uszkodzony kod w inne miejsce pamięci FDS. Wyzwanie polegało na tym, że żadna pojedyncza lokalizacja nie była na tyle duża, by pomieścić cały kod, więc podzielono go na fragmenty, które rozmieszczono w całym systemie, aby wspólnie funkcjonowały.

Kod został odpowiednio zapakowany i przesłany do nowej lokalizacji pamięci FDS 18 kwietnia 2024 r. Sygnał radiowy dotarł do Voyagera 1, oddalonego od Ziemi o 24 mld km, po około 22,5 godzin. Tyle samo czasu trwało oczekiwanie na odpowiedź. Na szczęście reakcja była zgodna z oczekiwaniami NASA – 20 kwietnia zespół otrzymał odpowiedź od statku kosmicznego, potwierdzającą skuteczność modyfikacji. Po raz pierwszy od pięciu miesięcy udało się zweryfikować stan wszystkich systemów sondy.

W najbliższych tygodniach zespół planuje przenieść i dostosować inne części oprogramowania FDS, w tym te odpowiadające za przekazywanie danych naukowych.

Źródło: jpl.nasa.gov

Dodaj komentarz