fbpx

Liście ananasa zrewolucjonizują rynek odzieżowy. Zero waste i vegan friendly

Londyńska projektantka Nathalie Spencer opracowała technologię przetwarzania liści ananasa, która umożliwia uzyskanie organicznej wełny. Inicjatywa jest wegańską alternatywą dla innych materiałów, powszechnie używanych do produkcji ubrań.

Nathalie, która studiowała na Uniwersytecie Central Saint Martins, w ramach swojej pracy dyplomowej przygotowała projekt wytwarzania wełny z liści ananasa. Celem pozyskania surowców do produkcji, projektantka odwiedzała targowiska, markety i londyńskie bary sokowe, gdzie zbierała wyrzucone liście ananasa. Tym samym liście, zamiast trafić na śmietnik, zmieniły tylko swoją formę i posłużyły do stworzenia pięknych tkanin.

Chociaż włókniste właściwości liści ananasa znane są od wielu lat, dopiero teraz surowiec ten ma szansę na szerszą popularyzację. Wełna „Re Crafted” uzyskana z liści ananasa jest niezwykle plastyczna, można z niej uszyć ubrania, koce czy narzuty.

Technologia opracowana przez Nathalie Spencer umożliwia łatwiejsze i szybsze reagowanie biznesu na wyzwania, jakie stawia przed nami zmieniający się klimat i konieczność właściwej ochrony Ziemi. Tego typu innowacyjne działania pozwalają lepiej  dbać o środowisko i żyć w zgodzie z naturą.

Obecnie produkcja wełny „Re Crafted” brytyjskiej projektantki jest w fazie poszukiwania najlepszej technologii, a my już nie możemy się doczekać, aż z materiału wymyślonego przez Nathalie, skorzysta któraś z dużych sieci odzieżowych, traktując wełnę z liści ananasa jako dobrą alternatywę dla innych, popularnych tkanin.

 

Opracowanie: KM

źródło: whitemad.pl

Dodaj komentarz