fbpx

Koty mogą przenosić dobre bakterie, które zwalczają lekooporne infekcje

Według przeprowadzonych badań, bakterie przenoszone przez zdrowe koty domowe wytwarzają naturalne antybiotyki o zadziwiających właściwościach. Wszystko wskazuje na to, że odkrycie to będzie można wykorzystać do leczenia lekoopornych infekcji u ludzi i innych zwierząt.

Naukowcy sprawdzili działanie kocich bakterii przy zwalczaniu infekcji wywołanych przez opornego na metycylinę gronkowca Staphylococcus pseudintermedius (MRSP, ang. Methicillin-Resistant Staphylococcus Pseudintermedius). Bakteria ta często występuje u udomowionych zwierząt i może rozmnażać się w sposób niekontrolowany, gdy są chore lub zranione.

Wiadomo, że MRSP może przedostawać się do organizmów różnych gatunków, powodując  np. egzemę u psów, kotów oraz ludzi. Dotychczasowo znane antybiotyki są nieskuteczne w leczeniu infekcji wywołanych MRSP, co znacznie utrudnia terapię i wydłuża czas leczenia. Zespół naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego postanowił poszukać rozwiązania problemu w bakterioterapii – zakładającej zwalczanie „złych bakterii” przez „dobre bakterie”.

Wieloletnie poszukiwania dobrych bakterii

Pierwszy etap badań polegał na zgromadzeniu próbek różnych bakterii, które występują zwykle u psów i kotów, a następnie hodowaniu ich razem z MRSP. Obserwacje pozwoliły zidentyfikować szczep, który skutecznie blokował wzrost MRSP. Był to Staphylococcus felis.

Naukowcy stwierdzili, że „naturalne antybiotyki” wytwarzane przez S. felis są zdolne do rozerwania ścian komórek opornego na metycylinę gronkowca, w efekcie czego dochodzi do unieszkodliwienia patogenu. Dalsza analiza wykazała, że leczniczy potencjał S. felis jest o wiele większy, niż wskazywały na to pierwsze obserwacje.

– Skuteczność S. felis jest ekstremalna. Ten szczep bakterii jest zdolny do zabijania patogenów po części dlatego, że atakuje je z wielu stron. Można to porównać do metody znanej jako polipragmazja [wielolekowość, przyjmowanie co najmniej pięciu leków jednocześnie – przyp. red.]. To czyni go szczególnie atrakcyjnym – mówi współautor badań Richard Gallo, ekspert nauk medycznych z Uniwersytetu Kalifornijskiego.

Podsumowując, wyniki badania sugerują, że pochodząca od kotów bakteria wytwarza cztery różne peptydy przeciwdrobnoustrojowe, które współdziałają ze sobą w celu zwalczenia infekcji. Dzięki temu jest szczególnie skuteczna w walce z antybiotykoopornymi bakteriami.

W najbliższym czasie naukowcy chcą sprawdzić skuteczność S. felis na psach, jednak podkreślają, że bakteria może dawać podobne korzyści także u ludzi. W przyszłości będzie mogła być stosowana jako środek ochronny lub leczniczy w postaci sprayu, kremu lub żelu.

– Możliwe, że nawet mieszkanie pod jednym dachem ze zdrowym kotem jest w stanie zapewnić ludziom pewną ochronę przed MRSP. Być może więc to argument za posiadaniem zwierząt domowych – dodaje Gallo.

Źródło: eLife

Dodaj komentarz