fbpx

Matka odnalazła syna porwanego 24 lata temu

Kobieta z chińskiej prowincji Henan odnalazła swojego syna po 24 latach poszukiwań. Dziecko zostało porwane w 1998 roku przez handlarzy ludźmi. Rodzinie udało się odnaleźć dzięki technologii rozpoznawania twarzy i badaniom DNA – podały chińskie media.

Spotkanie matki i syna po 24-letniej rozłące transmitowane było na żywo w Internecie. 52-letnia Li Feng i dorosły już Zhang Yangyang wpadli sobie w objęcia. — Już wszystko w porządku, mamo — powiedział mężczyzna.

Media nagłośniły sprawę rok temu

Zhang został porwany w czerwcu 1998 roku z prowadzonego przez jego matkę zakładu fryzjerskiego, po tym, jak kobieta oddaliła się na 10 minut, by kupić makaron. Według informacji przekazanej przez Chińskie media porywacz zwabił 4-letniego wówczas chłopca zupką chińską i kiełbasą.

Rok po uprowadzeniu syna Li rozwiodła się z mężem i nie wyszła ponownie za mąż, ponieważ wszystkie siły poświęcała na poszukiwania, które prowadziła na własną rękę. Dopiero pod koniec ubiegłego roku jej sprawą zainteresowały się media, co miało związek z nagłośnieniem historii innego porwanego dziecka, które po latach powróciło do ojca.

— Yangyang, już jesteś dorosły, a ja szukam cię, odkąd miałam 28 lat. Teraz mam 52 lata i prawie już nie mogę wytrzymać. Mam nadzieję, że skontaktujesz się ze mną, jeśli zobaczysz tę wiadomość — ogłosiła wtedy w mediach Li.

Pomogły badania DNA

Sprawa trafiła do policjantów specjalizujących się w porwaniach, a ci odnaleźli Zhanga przy pomocy technologii automatycznego rozpoznawania twarzy, jaka stosowana jest w Chinach na szeroką skalę w połączeniu z milionami kamer monitoringu. Badania DNA potwierdziły, że mężczyzna jest synem Li.

Według mediów Zhang został przez porywaczy wywieziony do prowincji Guangdong na południu Chin, a następnie pracował jako „robotnik napływowy” na tropikalnej wyspie Hajnan.

Państwowe chińskie media nagłaśniają przypadki wykorzystania elektronicznego nadzoru i systemów automatycznego rozpoznawania twarzy do znajdowania porwanych dzieci i łapania przestępców. Zagraniczni komentatorzy zwracają jednak uwagę, że tego rodzaju systemy są też używane do sprawowania kontroli nad społeczeństwem, w tym do zwalczania dysydentów.

Źródło: chinadaily.com.cn

 

One thought on “Matka odnalazła syna porwanego 24 lata temu

Dodaj komentarz