fbpx

Poznań przyjazny dla babć i dziadków

Miasto rozpoczyna realizację pakietu „Poznań VIVA senior”. To pierwsza w Polsce tak kompleksowa propozycja dla starszych osób. Poznańscy seniorzy będą mogli za darmo dojechać taksówką do urzędu, lekarza, zamówić dowóz książek z biblioteki czy skorzystać z usług „złotej rączki”.

Pakiet „Poznań VIVA senior” to efekt pionierskich w skali kraju prac nad polityką senioralną. Podczas ostatniej sesji rady miasta radni zgodnie przyjęli jej program na lata 2017-2021. Dokument wskazuje działania, zadania i inicjatywy kształtujące warunki godnego i zdrowego starzenia się.

  • Intensywnie koncentrujemy się na miejskiej polityce senioralnej – podkreśla Jacek Jaśkowiak, prezydent miasta. – W Poznaniu mieszka ponad 143 tysiące osób, które przekroczyły 60 rok życia. Wspieranie seniorów, dostarczanie im adekwatnych usług, a także odpowiednia organizacja przestrzeni publicznej i integracja międzypokoleniowa są jednymi z najważniejszych priorytetów miasta. Chcemy działać nie tylko dla seniorów, ale przede wszystkim wspólnie z nimi. Ich potencjał i energia zbyt długo pozostawały niezauważane.

Pakiet „Senior VIVA Poznań” ma poprawić jakość życia najstarszych poznaniaków. Wśród zawartych w nim propozycji nich jest m.in. projekt „Złota rączka dla seniora”, dzięki któremu starsi poznaniacy mogą bezpłatnie skorzystać z pomocy przy drobnych naprawach technicznych. 23 października rusza też „Taksówka dla seniora”.

  • To projekt, który ma zwiększyć poczucie bezpieczeństwa najstarszych mieszkańców miasta – wyjaśnia Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. – Miasto zapewni bezpłatne usługi transportowe dla seniorów, którzy skończyli 70 lat i mają trudności w samodzielnym poruszaniu się komunikacją publiczną. Dzięki temu będą oni mogli dojechać taksówką do urzędu, lekarza-specjalisty czy na groby bliskich. Dodatkowo chcemy też zapewnić darmowy dowóz wypożyczonych książek tym seniorom, którzy lubią czytać, ale nie mogą samodzielnie dojechać do biblioteki. Trwają prace nad dopracowaniem szczegółów projektu, ale chcemy go uruchomić jeszcze w tym roku.

 

Kolejną innowacją jest planowany projekt dopłat do małych remontów dla seniorów, którzy mieszkają w lokalach komunalnych. Chodzi o drobne prace, które pomogą w przystosowaniu mieszkania do potrzeb starszych osób – np. likwidacja progów czy wymiana głębokiej wanny na kabinę prysznicową. Wszystko po to, by seniorzy byli jak najdłużej samodzielni i nie musieli się przeprowadzać.

Miasto proponuje starszym poznaniakom również „Pudełko życia”, które ma ułatwić służbom medycznym dostęp do najważniejszych informacji o stanie zdrowia seniora. Pudełko zawiera m.in. informacje o przyjmowanych lekach, przebytych operacjach oraz numer kontaktowy do bliskich. Można je odebrać z Centrum Inicjatyw Senioralnych, a następnie wypełnić załączoną do niego ankietę i umieścić pudełko w lodówce, gdzie w razie potrzeby łatwo znajdą je ratownicy medyczni.

W Poznaniu działa też mobilny punkt pomocy medycznej prowadzony przez Fundację Signum Caritatis. Pacjenci przyjmowani są w ambulansie medycznym, który może przemieszczać się po mieście.

 

 

Czytaj więcej na: poznan.pl

Dodaj komentarz