fbpx

60 lat temu uznano tę rzekę za biologicznie martwą. Teraz żyją tu foki, koniki morskie i rekiny

Foki, koniki morskie, węgorze, a nawet rekiny znów żyją w Tamizie — informują brytyjscy naukowcy. To wspaniała wiadomość biorąc pod uwagę fakt, że rzeka ta 60 lat temu była uznana za biologicznie martwą.

Podczas tegorocznego szczytu klimatycznego opublikowano między innymi raport o Tamizie. Towarzystwo Zoologiczne w Londynie ogłosiło, że dzięki wysiłkom w zakresie oczyszczania wody w ostatnich dziesięcioleciach, udało się obniżyć poziom zanieczyszczających rzekę chemikaliów.

W Tamizie ponownie pojawiło się wiele niewidzianych tam od lat gatunków dzikiej przyrody. Można tam teraz spotkać  m.in. rekiny, foki i nieobecne przez 200 lat koniki morskie, które dawniej spotykano w ujściu Tamizy do Morza Północnego.

“Dziś rzeka jest kwitnącym ekosystemem, domem dla niezliczonych dzikich zwierząt tak zróżnicowanych, jak sam Londyn” – podkreśla Towarzystwo Zoologiczne w swoim raporcie o stanie Tamizy.

Skażona rzeka

Wody Tamizy zostały zanieczyszczone podczas rewolucji przemysłowej, kiedy to toksyczne odpady z garbarni i ścieki trafiały prosto do rzeki.

Tzw. wielki smród z 1858 r., spowodowany częściowo ludzkimi ściekami, spływającymi do Tamizy, zmusił brytyjski parlament do zbudowania lepszych systemów kanalizacji. Degradacja jednak postępowała i w 1959 r. poziom tlenu w Tamizie spadł tak bardzo, że Brytyjskie Muzeum Historii Naturalnej uznało, że jest ona biologicznie martwa.

Plan ratunkowy

W drugiej połowie XX w. władze zaczęły inwestować w lepsze oczyszczalnie ścieków i monitorowanie kluczowych wskaźników środowiskowych.

I było warto. Dobre wieści przynosi raport o stanie rzeki opracowany ponad pół wieku później i opublikowany w tym tygodniu przez Towarzystwo Zoologiczne w Londynie. Naukowcy kilkunastu specjalizacji zbadali pod wieloma względami 153-kilometrowy odcinek rzeki podatnej na morskie pływy, czyli od śluzy Teddington do ujścia do morza.

Wyniki są więcej niż zadowalające. Poprawiła się jakość wody, dzięki kolejnym oczyszczalniom spadł poziom zanieczyszczeń. Odnotowano też stopniowe zwiększenie stężenia tlenu w wodzie, które jest kluczowe dla przetrwania ryb.

W Tamizie przyrodnicy odnotowali występowanie 115 gatunków ryb i 92 gatunków ptaków. Naukowcy udokumentowali powrót węgorza europejskiego, którego kilkuletnie wędrówki na tarło nad Morze Sargassowe są ikonicznym przykładem trybu życia ryb wędrownych. W silnie zurbanizowanych rzekach, takich jak Tamiza, rozmnażanie rybom uniemożliwiają sztuczne przeszkody stawiane przez człowieka. Jednak na Tamizie sytuacja się poprawia. Od 2010 roku umożliwiono przepływ ryb w 104 miejscach w zlewni Tamizy.

Oprócz węgorzy korzystają z tego też inne ryby wędrowne, jak stynki, nazywane mniejszymi krewnymi łososia.

Wśród ryb odkrytych w Tamizie warto odnotować też rekinki psie czy wspomniane kolenie.

One thought on “60 lat temu uznano tę rzekę za biologicznie martwą. Teraz żyją tu foki, koniki morskie i rekiny

Dodaj komentarz