fbpx

“Polskie Stonehenge” – czyli kamienne kręgi w Węsiorach

Kamienne kręgi w Węsiorach to unikalne miejsce w północnej Polsce, owiane legendami i tajemnicami. Porównywane do oryginalnego, “polskie Stonehenge” przyciąga uwagę swoją niezwykłą energią i możliwością obserwacji zjawisk paranormalnych. Mieszkańcy i odwiedzający przestrzegają, by nie zabierać niczego z tego miejsca.

Niesamowite kamienne kręgi w węsiorach

Stonehenge jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w Anglii, co roku przyciągającym rzesze turystów. Niewielu jednak wie, że podobne, choć mniejsze kręgi kamienne znajdują się również w Polsce, w Węsiorach, na terenie Szwajcarii Kaszubskiej.

Węsiory, wieś w województwie pomorskim, w gminie Sulęczyno, zamieszkuje mniej niż 1000 osób. Miejsce to stało się sławne dzięki kamiennym kręgom, zlokalizowanym 1,5 km od wsi, na północnym brzegu Jeziora Długiego. Choć kamienie nie są tak monumentalne jak te w Anglii, ich widok robi duże wrażenie.

Portal szwajcariakaszubska.com informuje, że w Węsiorach znajdują się 20 kurhanów, ponad 140 grobów oraz 4 kamienne kręgi, z których największy ma obwód 26 metrów. Obecnie w dobrym stanie zachowały się trzy kręgi, czwarty został częściowo zniszczony.

Historia kamiennych kręgów

W latach 50. XX wieku naukowcy z Katedry Archeologii Uniwersytetu Łódzkiego przebadali kamienne kręgi, odkrywając liczne mogiły (kurhany). Znaleziono 110 grobowców zawierających dobrze zachowane ozdoby i biżuterię, które można teraz podziwiać w Muzeum Archeologicznym w Gdańsku. 16 kurhanów zostało zrekonstruowanych, a badania nad trzema kamiennymi kręgami wskazują, że konstrukcje te pochodzą sprzed około 2000 lat i zostały stworzone przez Gotów, którzy zamieszkiwali dzisiejsze Pomorze i grzebali tam zmarłych od około 70-80 r. n.e. do przełomu II i III wieku. Cmentarzyska te można również znaleźć w Brąchnówce i Grzybnicy.

Tajemnice i teorie

Istnieje wiele teorii dotyczących przeznaczenia kamiennych kręgów. Niektórzy sądzą, że były to miejsca zebrań plemiennej starszyzny, która czerpała energię od przodków i podejmowała decyzje dotyczące przyszłości plemienia. Inni uważają, że kręgi służyły jako obserwatorium astronomiczne.

Nie brakuje również opinii, że kręgi powstały na długo przed Gotami, a nawet, że zostały zbudowane przez przybyszów z kosmosu. Członkowie Stowarzyszenia Badań Kamiennych Kręgów wielokrotnie twierdzili, że na niebie w okolicy kręgów obserwowali różne zjawiska paranormalne. Powszechnie uważa się, że miejsce to ma niezwykłą energię. Przy kręgach znajduje się nawet ostrzeżenie, by nie zabierać stamtąd kamieni, gdyż może to przynieść pecha.

Ochrona przyrody i dziedzictwa kulturowego

Od 15 września 1958 roku teren, na którym znajdują się kamienne kręgi, jest prawnie chronionym rezerwatem przyrody. Rezerwat został stworzony zarówno w celu ochrony tego unikalnego obiektu, jak i dla zachowania kilkudziesięciu gatunków porostów rosnących na ponad 300 gałęziach.

Dodaj komentarz