fbpx

5 inspiracji na wakacje. Najpiękniejsze plaże w Europie

Podczas wakacji częściej niż kiedykolwiek marzą nam się piękne plaże z turkusową wodą, skałami, miękkim piaskiem i oceaniczną lub morską bryzą. Europa obfituje w niezliczoną liczbę takich nadorskich plenerów  i dlatego trudno wybrać te najpiękniejsze. 

Oto 5, według nas, zjawiskowych i przepięknych plaż na kontynencie europejskim, które mogą posłużyć jako inspiracje do planowania urlopowych wyjazdów. 

  1. Durdle Door, hrabstwo Dorset, Anglia

Durdle Door to tak naprawdę nazwa naturalnego łuku wapiennego na Wybrzeżu Jurajskim w Anglii.  Teren ten jest  własnością prywatną rodziny Weldów, która posiada 4 800 hektarów ziemi w hrabstwie Dorset. Miejsce jest najczęściej fotografowanym obiektem Wybrzeża Jurajskiego i jest motywem często powtarzającym się na pocztówkach z południowej Anglii, a także plenerem filmowym (np. tutaj kręcono niektóre sceny do filmu „Piraci z Karaibów”). Obiekt jest udostępniony dla odwiedzających to miejsce;  jest to najczęściej uczęszczany szlak południowego wybrzeża

najpiękniejszych plaż
By Saffron Blaze – Own work, CC BY-SA 3.0

 

2. Praia Dona Ana, Lagos, Portugalia

Oprócz oczywiście złotego piachu i błękitnego oceanu atrakcją Praia Dona Ana są gigantyczne skały i klify, którymi usiane jest  wybrzeże  w tej części Portugalii. Każdy, kto odwiedził wybrzeże Algarve i okolice Lagos, zapamiętał strome, wapienne urwiska tuż przy piaszczystej plaży. To tutaj, pod wpływem erozji, prosto z oceanu, bardzo blisko lądu, wyrastają kolumny o fantastycznych kształtach. Te niesamowite formacje geologiczne położone na przylądku Ponta da Piedade obejmują klify, łuki, groty i wiele innych skał. Z pewnością jest to must-see dla wszystkich odwiedzających miasto Lagos, które uważane jest  za centrum epoki odkryć geograficznych w Portugalii.

plaże

 

3. Boyeeghter Bay, hrabstwo Donegal, Irlandia

To bez wątpienia jedna z piękniejszych plaż nie tylko w samej Irlandii, ale i Europie. Charakterystyczne poszarpane skały i złote piaski przywodzą na myśl raczej Portugalię czy Hiszpanię i mało kto od razu odgadnie, że to miejsce leży na północy Europy. Zatoczka nosi niezbyt zachęcający przydomek Murder Hole, czyli „mordercza dziura”, ale samo miejsce jest bardzo malownicze.  Dotarcie do niej wymaga długiej pieszej wycieczki. Niedawno jednak właściciel farmy, przez która prowadzi droga do plaży, zamknął do niej dostęp ze względu na związane z tym uciążliwości. Nie wiemy, na jakim etapie jest jego decyzja…

plaże
Boyeeghter Bay, hrabstwo Donegal, Irlandia

4. Punta Rata, Brela, Chorwacja

Dalmacja nie bez powodu nazywana jest klejnotem chorwackiego wybrzeża. W jej zakamarkach i zatoczkach można znaleźć natomiast prawdziwe perły, takie jak Kamen Brela, czyli wielki, porośnięty drzewami przybrzeżny głaz. Piękno Breli rekompensuje brak szerokich piaszczystych plaż w tym regionie, a  jej surowa i widowiskowa sceneria  zapewnia czołowe miejsca w rankingach na  najpiękniejsze plaże. Na Riwierze Makarskiej plaże są zazwyczaj skaliste i dość wąskie, ponieważ szybko ustępują miejsca masywowi górskiemu Biokovo. Koniecznie trzeba odwiedzić punkt widokowy w Parku Narodowym Biokovo, z którego roztacza się niesamowita, prawie jak z samolotu,  panorama na Adriatyk.

plaże
Punta Rata, Brela, Chorwacja

5. Sintra, Portugalia

I ponownie wracamy do Portugalii, tym razem w okolice Lisbony. W zabytkowej Sintrze znajduje się kilka niezwykłych plaż, takich jak Praia da Ursa, Praia da Adraga i Praia Granda. Sintra leży na zachodnim krańcu kontynentalnej Portugalii i przyciąga wielu turystów szukających imponujących fal i świetnych okazji do surfowania, majestatycznych klifów, piaszczystych plaż, czy też doskonałych potraw z ryb i owoców morza. Oczywiście po drodze trzeba koniecznie wstąpić do miasteczka o tej samej nazwie, które zaskakuje swoją baśniową architekturą. 

plaże
Sintra, Portugalia

Poczytaj też o talasoterapii i dowiedz się jakie znaczenie dla naszego zdrowia ma przebywanie nad morzem .

Źródło: www.msn.com, Wikipedia

Opracowanie: Agata Pałach, autorka bloga Nigdy za późno, o podróżach, życiowych zmianach i języku angielskim.

 

Dodaj komentarz