fbpx

Nikola Tesla – 10 ciekawostek z życia i 10 niezapomnianych cytatów

Choć nie wszystkie źródła są zgodne, to około północy między 9 a 10 lipca 1856 roku na świat przyszedł Nikola Tesla. Ten niezwykły inżynier swoją działalnością znacząco wpłynął na rozwój świata techniki. 

 

Nikola Tesla nie bez powodu kojarzy się z szalonym naukowcem. Ten geniusz wszech czasów już od najmłodszych lat rozwijał swoją fascynację naturą, przekładając ją na cuda techniki. Zawdzięczamy mu projekty ponad 120 wynalazków znaczne wyprzedzających epokę w której żył i tworzył. Wynalazca prądu zmiennego, radia (choć to kwestia dyskusyjna), transformatora, a nawet silnika zasilanego…chrabąszczami miał bardzo barwne życie.

10 ciekawych faktów z życia Tesli

  1. Tesla urodził się w momencie trwania potężnej burzy z piorunami. W związku z tym zdarzeniem do dziś jest nazywany “Władcą Piorunów” lub “Władcą światła”
  2. Pierwszy wynalazek zbudował już w wieku 5 lat. Był to mechanizm koła, które obracało się w wodzie.
  3. Pasja do elektryczności pojawiła się w Tesli w momencie głaskania kota. Jego naelektryzowana sierść zaciekawiła chłopca i skłoniła do rozwiązania zagadki tego zjawiska.
  4. W dzieciństwie Nikola chował się wieczorami w bibliotece, żeby czytać. Nie wolno mu było tego robić, więc uszczelniał drzwi w taki sposób, żeby światło świecy nie było dostrzegalne.
  5. Pierwszą pracą, którą Nikola zwrócił na siebie uwagę była naprawa prądnicy na statku mającym problem z oświetleniem
  6. Mimo że Thomas Edison kojarzy nam się w większości dobrze, to nie najlepiej potraktował Teslę. Obiecał mu 50 tys. dolarów za pomoc w udoskonaleniu prądnic. Po zakończeniu pracy wyśmiał Nikolę, który w wyniku tej sytuacji zakończył współpracę.
  7. Nikola Tesla tuż po konflikcie z Edisonem założył firmę Tesla Electric Light & Manufacturing. Znalazł sponsorów i zamiast kierować się własną wizją udoskonalenia prac nad prądem zmiennym, zajął się ulepszaniem lampy łukowej. W ramach wynagrodzenia dostał mało warte akcje firmy.
  8. Pierwsze Targi Elektryczności, które odbyły się w Chicago były zasilone i oświetlone z wykorzystaniem prądu zmiennego Tesli.
  9. Nikola Tesla powołał do życia pierwszą elektrownię prądu zmiennego. Oświetlił wszystkie stacje kolejowe Western Union na północy USA, wykorzystując do tego świetlówki, które wynalazł.
  10. W ostatnich latach życia Teslę podejrzewano o prace nad przesyłaniem energii przez atmosferę oraz poprzez glebę. Potwierdzać to mają fotografie uwieczniające świecące żarówki wbite w ziemię bez okablowania.

 

10 niezapomnianych cytatów Tesli

10. „Nie martwi mnie to, że ukradli moje pomysły. Martwi mnie to, że nie mieli swoich własnych.”

9. „W dniu, w którym nauka zacznie badać zjawiska niefizyczne, osiągnie większy postęp w ciągu jednej dekady niż we wszystkich poprzednich wiekach swojego istnienia.”

8. „Zdecydowana większość ludzi nigdy nie zdaje sobie sprawy z tego, co dzieje się wewnątrz nich, a miliony padają ofiarami chorób i umierają przedwcześnie właśnie z tego powodu.”

7. „Potrzebujemy teraz bliższego kontaktu i lepszego zrozumienia między jednostkami i społecznościami na całej ziemi, a także wyeliminowania egoizmu i dumy, które są zawsze skłonne pogrążyć świat w pierwotnym barbarzyństwie i walkach.
Pokój może przyjść tylko naturalnie jako konsekwencja powszechnego oświecenia i połączenia ras, a my wciąż jesteśmy daleko od tej błogiej realizacji”.

6. „Przebywaj w samotności. Oto sekret innowacji. Przebywaj w samotności. Wtedy rodzą się najlepsze pomysły.”

5. „Ciężko jest dać nieograniczoną energię, ograniczonym umysłom.”

4. „Niech przyszłość powie prawdę  i oceni każdego według jego pracy i osiągnięć. Teraźniejszość należy do nich, przyszłość jest moja.”

3. „Mój mózg to tylko odbiornik, we wszechświecie znajduje się Rdzeń, z którego otrzymujemy wiedzę, siłę, inspiracje. Nie wnikałem w tajemnice tego rdzenia ale wiem, że On istnieje.”

2. „Jesteśmy jednością. Tylko ego, przekonania i strach próbują nas rozdzielić”

1. „Jeśli chcesz zrozumieć Wszechświat, zacznij myśleć w kategoriach energii, częstotliwości i wibracji.”

 

Źródło: uswiadomtosobie.pl,  swiatlolux.pl

2 thoughts on “Nikola Tesla – 10 ciekawostek z życia i 10 niezapomnianych cytatów

Dodaj komentarz