fbpx

Kisielice – mała mazurska miejscowość, która jest wzorem dla całej Polski. Wygrała z Londynem, Sztokholmem i Sardynią

Kisielice to wiejska gmina w województwie warmińsko-mazurskim. Mieszka tu niewiele ponad 6 tys. ludzi, a jednak stała się pionierem Odnawialnych Źródeł Energii i przykładem dla innych społeczności w Polsce i Europie. Przedstawiciele gmin z całej Polski przyjeżdżają tu po naukę.

By wykorzystać potencjał rolników, miasto postawiło na biogazownię, elektrociepłownię na biomasę, energię wiatrową oraz energię fotowoltaiczną. Dzięki temu pewną pracę mają miejscowi rolnicy. Do biogazowni sprzedają kiszonkę z kukurydzy, która jest dobrym źródłem energii, do elektrociepłowni na biomasę około 4,5 tysiąca ton słomy. Ponadto rolnicy czerpią stałe dochody z opłaty dzierżawnej za udostępnianie miejsca na turbiny wiatrowe.

Oprócz Kisielic do nagrody nominowane były m.in. miasto Szkokholm, instytucja zarządzania energią w Londynie i regiony Sardynii oraz Andaluzji. – Zwycięstwo w tym konkursie sprawiło nam wielką radość. Nie spodziewaliśmy się takiego wyróżnienia. Została doceniona różnorodność źródeł energii, które wprowadziliśmy – mówi Tomasz Koprowiak, burmistrz Kisielic.

 

Czytaj więcej na innpoland.pl

Tekst: Rafał Badowski

Dodaj komentarz