fbpx

ARTAS – zaprojektowany przez Polaka robot do transplantacji włosów

W Katowicach zaprezentowano pierwszy w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej aparat, który w ciągu zaledwie godziny pobiera nawet do 1,2 tys. mieszków włosowych. Nową technologię wprowadził na nasz rynek chirurg plastyk – dr Grzegorz Turowski, który od lat dokonuje podobnych przeszczepów w Stanach Zjednoczonych.

Robot działa niezwykle precyzyjnie dokonując detekcji skóry głowy milimetr po milimetrze pobierając pojedyncze włosy nadające się do transplantacji i dokonuje mikroskopijnych nakłuć, w których specjaliści nadzorujący pracę urządzenia wszczepiają włos po włosie.

Zabieg przeprowadzany jest przy znieczuleniu miejscowym. Pacjenci już po chwili nic nie czują i zwykle zasypiają na fotelu. Transplantacja w zależności od ilości przeszczepianych włosów trwa zazwyczaj od 4 do 5 godzin. Jest nie tylko dużo skuteczniejsza niż dotychczas stosowane metody przeszczepów, ale też nie zostają po niej żadne blizny.

Robot działa trochę jak mapa GPS – omijając zdrowe włosy i eliminując ryzyko ich zniszczenia. Program, według którego działa aparat ARTAS działa według specjalnego algorytmu, wybierając losowo najlepsze włosy ze wskazanego wcześniej obszaru głowy.

Urządzenie może pomóc nie tylko osobom, które łysieją, ale też przeszły zabieg radioterapii i straciły włosy lub zostały poszkodowane w wyniku oparzeń.

 

Czytaj więcej na zdrowie.radiozet.pl

Foto: dr Grzegorz Turowski

Dodaj komentarz