fbpx

11-latka rozpoczęła kampanię na rzecz ratowania pszczół

Scarlett Harperto to nieustraszona nastolatka, która walczy w obronie pszczół. Kiedy 11-letnia mieszkanka Illinois dowiedziała się, że pszczoły w jej sąsiedztwie umierają z powodu pestycydów, rozpoczęła kampanię, aby je ratować.

„Wykonaj kilka telefonów, zaangażuj przedstawicieli stanowych, zróbmy to!” – napisała w maju na Instagramie.

Nastolatka pomogła stworzyć projekt ustawy o nazwie „Bee Bill”, oficjalnie znany jako Illinois HB 3118, któremu patronuje senator Robyn Gabel. Ma ona na celu ograniczenie stosowania pestycydów zwalczających komary, które mogą być śmiertelne dla pszczół. Po apelu do ustawodawców Harper uzyskała wsparcie 22 senatorów, a projekt ustawy trafił do stanowej Komisji ds. Energii i Środowiska jednomyślnym głosem 29-0.

– Pszczoły są całkowicie niezbędne dla ludzi. Zapylają jedną trzecią naszych zapasów żywności, a bez nich naprawdę nie możemy przetrwać – powiedziała nastolatka.

Rodzice Scarlett mówią, że sama rozwinęła w sobie pasję do środowiska. Zaczęło się w młodym wieku, kiedy zdała sobie sprawę ze swojej miłości do ogrodnictwa. W wieku dziewięciu lat dowiedziała się o planie w swoim mieście, aby wyciąć drzewa na potrzeby projektu budowlanego. Dołączyła do Komisji ds. Lasów Środowiskowych w swoim mieście i rozmawiała z urzędnikami, aby spróbować powstrzymać projekt.

Harper jest znacznie młodsza niż większość ludzi, którzy walczą o środowisko. Powiedziała jednak, że postrzega swój wiek jako zaletę.

– Jako dziecko próbujące wywrzeć wpływ na powstrzymanie kryzysu klimatycznego, miałam szczęście, że dano mi trochę więcej swobody, aby być szczerą i zniecierpliwioną tym, jak wolno to wszystko postępuje. Zdałam sobie z tego sprawę i zacząłem używać mojego głosu, aby zwrócić uwagę na oczywisty problem, o którym ludzie nie chcą rozmawiać. – powiedziała 11-latka.

– Zamiast myśleć o moim wieku jako o wadzie, staram się go używać jako narzędzia. Nie mogę skupiać się na tym, co może pójść nie tak – dodała.

Gdy projekt ustawy o pszczołach został nagłośniony, spotkał się ze sprzeciwem firm produkujących pestycydy, a sesja zakończyła się zablokowaniem ustawy. Jednak to sprawiło, że Harper jest jeszcze bardziej zdeterminowana, by walczyć o pszczoły. Nastolatka ma nadzieję, że przepisy zostaną przywrócone w następnej sesji.

– Wygramy – powiedziała.

– Nie poddajesz się? – zapytał dziennikarz z CBS News.

– Ani trochę – odpowiedziała.

Źródło: cbsnews.com

2 thoughts on “11-latka rozpoczęła kampanię na rzecz ratowania pszczół

  • 25 sierpnia 2021 at 10:19
    Permalink

    Pestyczydy. Poważny temat dla pszczelarzy. Ale niestety nie jedyny. Nawet nie podstawowy. Najważniejszym problemem jest ubozenie bazy pożytkowej. Zamiast roslin nektarujacych( tzw poplonow) sieje się olbrzymie ilosci kukurydzy, zbóż, buraków, a potem sztuczny nawóz i od nowa. W ogrodach też zamiast kwiatów tylko tuje i trawa. Skad pszczoly mają brać nektar. A akcje w stylu ratujmy pszczoly, wystaw lyzeczkę cukru zeby mialy co jesc są glupie. Zamiast lyzeczki cukru wystaw doniczke z np. Kocimietką.

    Reply
  • Pingback:11-latka rozpoczęła kampanię na rzecz ratowania pszczół – Wiadomości ze świata

Dodaj komentarz