fbpx

Polska firma kurierska wprowadza opakowania wielokrotnego użytku

Wystartowała nowa usługa firmy InPost, właściciela największej liczby paczkomatów w Polsce. Polega ona na zwrotnym opakowaniu przesyłek. Wyciągamy paczkę z Paczkomatu, ale samo opakowanie zwracamy. Potem trafia do sklepu i może zostać wykorzystane ponownie.

Zakupu przez Internet to już codzienność dla większości Polaków. Zamawiasz produkt i odbierasz go w automacie paczkowym lub w progu mieszkania, od kuriera. Niestety taka forma sprzedaży generuje ogromną ilość jednorazowych opakowań.

Jak podaje InPost, tylko w 2020 roku w Polsce wysłano 640 mln paczek, a w tym roku może być ich jeszcze więcej.

Opakowania wielorazowego użytku

Teraz firma odpowiedzialna za fenomen Paczkomatów wystartowała z nową usługą. Zamówienia mają być dostarczane w specjalnych opakowaniach wielokrotnego użytku. Klient po dostarczeniu paczki zostawia opakowanie w paczkomacie lub u kuriera, a to wraca do sklepu, gdzie może być ponownie wykorzystane.

Jak tłumaczy firma, opakowania będą oznaczone specjalnym kodem, który — po zeskanowaniu — umożliwi ponowne włożenie ich do paczkomatu. Będą też składać się tak, aby zaoszczędzić miejsce w transporcie do sklepu. Zdaniem Rafała Brzoski, prezesa InPostu, szeroka dostępność Paczkomatów ma sprawić, że taki system faktycznie będzie działać.

Przy obecnym wzroście rynku e-commerce kierunek jest tylko jeden — logistyka musi być nowoczesna, wydajna i jeszcze bardziej ekologiczna. Dlatego wprowadzamy pierwszy w Polsce system wtórnego obiegu opakowań w e-commerce. Opakowania są dostosowane rozmiarem do wysyłanego produktu, aby nie przewozić powietrza. Jako lider rynku wierzymy, że dostępność Paczkomatów InPostu i łatwość ich obsługi umożliwi wprowadzenie prawdziwie efektywnego systemu obrotu opakowaniami zwrotnymi — mówi Brzoska cytowany w komunikacie firmy.

InPost wylicza, że jedno opakowanie powinno wytrzymać nawet 10-krotne wysłanie produktów do klientów. To z kolei powinno pozwolić na 10-krtone zmniejszenie popytu na opakowania. Karton będzie można oddać do jednego (dowolnego) z 15 tys. Paczkomatów w Polsce w najbardziej dogodnym dla siebie momencie.

InPost chwali się też, że jest pierwszą firmą w Polsce (i być może w Europie), która wprowadza ekologiczne opakowania wielorazowego użytku.

Dodaj komentarz