fbpx

Kwietne łąki a samopoczucie. Trwają badania z udziałem 300 chętnych

7 lipca 2021 r. zakończył się nabór chętnych do badań nad tym, jak kwietne łąki mogą wpływać na nasze samopoczucie. Prace badawcze są prowadzone w ramach projektu „Eden City, czyli jak zwiększyć bioróżnorodność w miastach i dobre samopoczucie ludzi”, realizowanego przez studentów Wydziału Biologii UwB.

Popularność łąk kwietnych z każdym rokiem rośnie. Coraz więcej miast próbuje wdrażać takie rozwiązania u siebie i wczesną wiosną specjalne mieszanki roślin wysiewa się na wyznaczonych do tego terenach, które nie są koszone. Przypomnijmy, że łąki kwietne nie tylko zwiększają bioróżnorodność miast czy są źródłem pożywienia dla zapylaczy, ale mają też pozytywnie znaczenie dla jakości wód retencyjnych i powietrza. Zdaniem badaczy nie można zapomnieć o jeszcze jednym ważnym czynniku – a mianowicie o poprawie ludzkiego samopoczucia podczas obserwacji czy spaceru przez łąkę.

Aby jednak używać tej korzyści jako karty przetargowej, która zachęci kolejne miasta do zakładania łąk kwietnych potrzeba konkretnych dowodów. Projekt „Eden City” ma być właśnie przestrzenią, w której pojawią się wnioski poparte badaniami z uwzględnieniem danych statystycznych takich jak miejsce zamieszkania, wiek i poziom odczuwanego stresu. Studenci Wydziału Biologii UwB w ramach projektu odwiedzili już Bydgoszcz i Łódź, a w Białymstoku wkrótce zostaną przeprowadzone pierwsze badania psychologiczne.


Będziemy potrzebowali chętnych respondentów w trzech grupach wiekowych: studenci, osoby aktywne zawodowo, czyli te najbardziej zestresowane, oraz seniorzy powiedziała opiekunka Koła Naukowego Biologów dr Agata Kostro-Ambroziak.

 

W badaniach terenowych ma wziąć udział ok. 20-30 osób z trzech grup: studentów, seniorów oraz osób szczególne narażonych na stres – a wszystko z zachowanie parytetu płci. Chętni, którzy wezmą udział w badaniach, będą przewożeni na poszczególne łąki miejskie, a na miejscu studenci będą mierzyć im tętno i ciśnienie. Zadaniem uczestników będzie również wypełnianie ankiet – będą oni oceniać własny poziom stresu i samopoczucia. Zdaniem dr Agata Kostro-Ambroziak takie oceny wskażą które z łąk mają największe znaczenie dla dobrostanu psychicznego i fizjologicznego. Pozostali respondenci (ma ich być ok. 300 osób) będą wypełniali ankiety zdalnie.

 – Chcemy sprawdzić, czy ta lokalizacja ma dla nas znaczenie, czy stanowiska przy pasach drogowych mają taki sam wpływ na nasze samopoczucie, jak te przy terenach zielonych. […]. Wydaje się, że seniorzy lepiej wypoczywają w ciszy, w sąsiedztwie parków i terenów zielonych. Z kolei młodsi, którzy intensywnie się przemieszczają po mieście, mogą docenić kwietne łąki nawet przy ruchliwych ulicach. Czy nawet szybkie zerknięcie na kwietną łąkę ma znaczenie przy obniżaniu poziomu stresu – to się okażewyjaśniła badaczka.

 

Wyniki badań, które wkrótce zostaną opublikowane, pomogą zachęcić inne miasta do intensyfikacji udziału łąk kwietnych w terenach zielonych. Bardzo możliwe też, że dzięki konkretnym danym zwykli ludzie zamiast spaceru po sklepach wybiorą tańsze i prostsze rozwiązanie – wędrówkę po łące lub w jej pobliżu.


– Człowiek najlepiej czuje się w otoczeniu przyrody, która w najmniejszym stopniu dotknięta jest ingerencją człowieka. Kwietne łąki dają nam namiastkę naturalnych łąk, za którymi tak bardzo tęsknimydodała dr Kostro-Ambroziak.

 

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło: pap.pl

Dodaj komentarz