fbpx

6 cech introwertyków. O kilku mogłeś nie wiedzieć

Co trzecia lub co czwarta osoba posiada cechy typowe dla introwertyka: potrzebę samotności i ciszy, wrażliwość na intensywne bodźce czy wrodzoną introspekcję. Poniżej przedstawiamy 6 typowych cech introwertyków, które budzą niezrozumienie. Jeśli sam czujesz się introwertykiem lub jesteś w związku z osobą introwertyczną, koniecznie to przeczytaj.

W dzisiejszym świecie introwertycy nie zawsze są akceptowani przez otoczenie. W końcu dzisiejsza cywilizacja wspiera typowo ekstrawertyczne cechy – cała popkultura pełna rozkrzyczanych i rzucających się w oczy celebrytów oraz autorytety, które gloryfikujemy, tylko upewniają nas w tym przeświadczeniu. Nic dziwnego, że wiele cech introwertyków budzi społeczny opór i niezrozumienie – po prostu ich nie rozumiemy i uważamy za „dziwne”.

Wierzymy jednak, że najnowsze badania i wiedza psychologiczna znów zakorzenią w naszej kulturze świadomość tego, że introwertyzm jest cenny. W końcu osoby introwertyczne cechuje intuicyjność, wrażliwość, empatia i potrzeba kreacji. Bez nich świat byłby jednowymiarowym (i sądzimy, że nudnym oraz zbyt głośnym) miejscem do życia. Oto 6 typowych cech introwertyków, które budzą niezrozumienie. Jeśli sam czujesz się introwertykiem lub jesteś w związku z osobą introwertyczną, koniecznie to przeczytaj.

Samotność zamiast towarzystwa

Introwertycy nie tylko lubią samotność, ale również jej potrzebują. To dla nich oczywista forma „naładowania” energetycznych zasobów. Nie oznacza to, że nie lubią towarzystwa. Lubią. Ale zamiast spotkania w kilka osób wolą rozmowę tylko z jedną osobą. W ten sposób są w stanie zbudować zaufanie i nawiązać relację. To dla nich konieczne, aby się otworzyć.

Nie lubią pozorów

I potrafią o tym mówić wprost. Jeśli z jakichś względów kogoś nie polubią albo nie będą mieli do drugiej osoby przekonania, trudno będzie im to zmienić. Introwertycy mają z reguły dobry kontakt z własną intuicją, są przy tym świetnymi obserwatorami – wyłapują drobne sygnały (werbalne czy nie), które przekonują ich, aby zaufać drugiej osobie lub wręcz przeciwnie – unikać i nie wchodzić w relację.

Przyjaźń i miłość na lata

Jeśli masz w swoim otoczeniu znajomego introwertyka, z którym łączy cię więź, możesz być pewien, że wasza relacja potrwa lata. Osoby o introwertycznych osobowościach otwierają się powoli, natomiast raz nawiązana relacja trwa nawet całe życie, a z każdym rokiem staje się głębsza. Takie osoby bardzo trudno znoszą rozstania i konflikty. Pamiętaj o tym, zanim będziesz chciał odwołać spotkanie, czy podnieść głos w trudnej kłótni, czy małej sprzeczce.

Nie lubią niespodzianek

Chcesz wpaść z niezapowiedzianą wizytą? A może planujesz zorganizować urodzinowe przyjęcie – niespodziankę? Lepiej wybij to sobie z głowy. Introwertycy nie lubią nieplanowych czy spontanicznych akcji, a wizyty nieproszonych gości są dla nich jak najgorszy koszmar. Zanim odwiedzisz bliską i osobę – zapytaj, zapowiedź się i ustal, jaki termin jest dla niej idealny- najlepiej przez smsy. Aha! I jeszcze jedno. Uszanuj ograniczoną pojemność bliskiej ci osoby na wrażenia. Nie siedź zbyt długo „w gościach”. Lepiej robić częstsze, ale krótsze wizyty. I podkreślmy to raz jeszcze – wyłącznie zapowiedziane!

Wolą ciche, zamknięte pomieszczenia

Planujesz zabrać ukochaną osobę na miasto? Prawdopodobnie herbaciarnia z przygaszonym światłem lub kino będą lepszym rozwiązaniem niż zatłoczony pub czy koncert. Introwertycy są z reguły bardzo wyczuleni na wszelkie bodźce, a w szczególności na hałas. Miej to na uwadze planując spotkanie – zaproponuj drugiej osobie, aby wybrała najbardziej dla niej komfortowe miejsce.

Zmiany decyzji

Bardzo możliwe, że w ostatniej chwili odwołają spotkanie, bo czują się zmęczeni, zestresowani albo zbyt rozemocjonowani. Pamiętaj, że to nic osobistego. Bardzo często sama świadomość wyjścia generuje u nich tyle emocji i stresu, że w ciągu kilku minut stracą resztkę energii. Introwertycy mogą również odwołać spotkanie, z powodu silnych emocji. Nie gniewaj się, nie krzycz ani nie obrażaj, ale podziękuj w takiej sytuacji za zaufanie i autentyczną otwartość.

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło: Ohme

Dodaj komentarz