fbpx

Zimne dłonie i stopy? 5 roślin, które przyśpieszą krążenie krwi

Słabe ciśnienie krwi wydaje się być dolegliwością, która nie zagraża życiu bezpośrednio, jednak może utrudnić normalne funkcjonowanie i obniżać jakość życia.  Wiele osób z tego powodu narzeka na zimne dłonie i stopy. Jest jednak kilka roślin, które pomogą uporać się z tym problemem.

Symptomy słabego krążenia krwi

Czy znasz to uczucie wiecznego zimna w stopach i dłoniach? A może cierpisz na żylaki i „pajączki”? Jeśli tak, to bardzo możliwe, że od lat cierpisz na zbyt słabe krążenie krwi. Jeśli towarzyszą temu: podatność na infekcje, trudne gojenie się ran i skaleczeń, przewlekłe zmęczenie oraz łamliwość włosów i paznokci czy gromadzenie się wody w organizmie, może to oznaczać, że krew nie transportuje do komórek ciała potrzebnej ilości tlenu.
Słabe krążenie krwi może być uwarunkowane genetycznie, choć najczęściej bywa efektem niewłaściwego trybu życia: zbyt małej ilości ruchu, wielogodzinnej pracy przy biurku czy spożywania pokarmów bogatych w biały cukier i tłuszcze zwierzęce. Tak się jednak składa, że medycyna ludowa od lat wie, jak sobie z tym radzić. Oto kilka roślinnych pomocników, które pomogą ci wrócić do równowagi.

Kora wierzby
Herbata z kory wierzby wypijana codziennie przez okres tygodnia pomoże rozszerzyć naczynia krwionośne, wyreguluje ciśnienie krwi w naczyniach i pobudzi gospodarkę wodną w organizmie. Wszystko za sprawą salicyny – roślinnej substancji, która pełni rolę antykoagulantu – czyli naturalnego leku przeciwzakrzepowego.

Wiązówka błotna

Te mało znane zioło zawiera związki przeciwzakrzepowe i przeciwzapalne. Posiada właściwości moczopędne, żółciopędne i odtruwające. Pomocna zwłaszcza u osób, które mają problem z tętnicami, ale również z nadwagą.  Wypijanie naparu pomoże odtruć organizm i usunąć z niego produkty uboczne metabolizmu.

Pokrzywa

Czy wiesz, że pokrzywa jest naszym polskim „superfood”? Bogactwo witamin i minerałów, które zawiera w sobie ten niepozorny chwast, wciąż budzi podziw. Pomaga osobą z anemią i kobietom w ciąży podnieść poziom żelaza, leczy w przypadku problemów z układem moczowym, a także wspiera wszystkich tych, którzy chcą mieć piękne włosy, skórę i paznokcie. Pokrzywa posiada duże ilości witaminy C, która uszczelnia naczynia krwionośne i wspomaga szybszy przepływ krwi w organizmie. Ma działanie odtruwające i moczopędne.

Lipa

Prawdopodobnie zdarzyło ci się nie raz pić herbatę z lipy podczas infekcji, podwyższonej temperatury albo zwykłego przeziębienia. Ale lipa posiada znaczenie więcej dobroczynnych właściwości. Przede wszystkim obniża ciśnienie krwi i pomaga usunąć z organizmu szkodliwe metabolity. Regularnie spożywana ma działanie odtruwające i łagodnie uspokajające.

Seler naciowy

Choć to nie jest zioło, to nie można zapomnieć o jego znaczeniu w walce o zdrowe krążenie krwi. Łodygi selera naciowego mają właściwości moczopędne i odtruwające – a wystarczy jedynie wypijać wodę po ugotowanym selerze. Napar usunie nagromadzoną w ciele wodę, a krew stanie się bardziej płynna. Jeśli nie lubisz jego smaku, możesz dodawać po małym kawałku selera do gotowanych potraw: zup i dań jednogarnkowych.

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło:
krokdozdrowia.com

Dodaj komentarz