fbpx

Hedonizm prowadzi do szczęścia – potwierdzili to naukowcy

Ostatnio internet zalewa nas informacjami na temat sposobów na osiągnięcie szczęścia. Pojawiło się mnóstwo poradników, które mają poprawić jakość życia. Było tylko kwestią czasu, aby wzięli się za ten temat naukowcy. W magazynie „Personality and Social Psychology Bulletin” opublikowano badania, których autorkami są badaczki z Uniwersytetu Zuryskiego w Szwajcarii oraz holenderskiego Uniwersytetu im. Radbouda w Nijmegen.

W tematyce szczęścia często pojawia się temat realizacji długoterminowych celów – dzięki samokontroli udaje nam się na przykład schudnąć czy nauczyć nowego języka, co koniec końców daje nam dużo satysfakcji.
Ale co jeśli długoterminowe cele i samokontrola nie wystarczą, by osiągnąć szczęście? Badaczki postanowiły się skupić na drugiej, nierzadko pomijanej stronie medalu.

– Trzeba się ponownie nad tym zastanowić. Oczywiście, że samokontrola jest istotna, ale powinno się badać nie tylko ją, ale też hedonizm czy też krótkotrwałą przyjemność – powiedziała dr Katharina Bernecker.

Badaczki zdefiniowały hedonizm jako skupienie się na bieżących potrzebach i radość z drobnych przyjemności.

Scenariusz który stworzyły, pozwolił sprawdzić, w jaki sposób hedonizm skorelowany jest z radością z życia. Okazało się, że ci, którzy czerpią radość z przyjemnych chwil są szczęśliwsi od tych, którzy tego nie robią i mają wyrzuty sumienia, ponieważ nie koncentrują się w danym momencie na dalekosiężnych celach.

– Na przykład, leżąc na kanapie, możesz myśleć o sporcie, którego nie uprawiasz. Te myśli o sprzecznych długoterminowych celach podważają natychmiastową potrzebę relaksu – mówi Bernecker.

Sam hedonizm jednak nie wystarczy – z badań wynika, że najszczęśliwsze są te osoby, które potrafią czerpać z codziennych przyjemności, ale też nie tracą z oczu długoterminowych celów.

Kluczem jest bowiem odpowiedni balans między tymi wartościami. To z pewnością pocieszające, zwłaszcza że pogłębiający się kryzys klimatyczny, tony plastiku, a także pandemia i jej coraz bardziej widoczne konsekwencje to tylko kilka dowodów na to, że nie możemy się koncentrować wyłącznie na sobie i działać wyłącznie z indywidualistycznych pobudek.

– Dążenie do hedonicznych i długoterminowych celów nie musi być ze sobą sprzeczne. Nasze badania pokazują, że oba są ważne i mogą się wzajemnie uzupełniać w osiąganiu dobrego samopoczucia i zdrowia. Ważne jest, aby znaleźć odpowiednią równowagę w życiu codziennym – tłumaczy Bernecker.

Dodaj komentarz