fbpx

11-latek z Wielkiej Brytanii uzyskał maksymalny wynik w teście Mensy

11-letni Yosuf Shah uzyskał maksymalny wynik w teście MENSA IQ — 162 punkty. Jest to największa liczba punktów w tym teście, jaką mogą zdobyć osoby poniżej 18 roku życia. Chłopiec pobił wyniki Stephena Hawkinga i Alberta Einsteina, którzy podobno zdobyli 160 punktów.

Yosuf Shah zdecydował się na udział w teście po namowach szkolnych kolegów, którzy zauważyli jego ponadprzeciętną inteligencję. Rówieśnicy meli racje, albowiem chłopiec uzyskał 162 punkty, co jest maksymalnym wynikiem, jaki można osiągnąć w jego wieku. Taki rezultat świadczy o tym, że Yosuf należy do jednego procenta najinteligentniejszych ludzi na świecie – i to niezależnie od wieku.

Steven Hawking, genialny fizyk i popularyzator kosmologii, zdobył w tym teście 160 punktów. Z kolei Albert Einstein, chociaż oficjalnie nigdy do testu nie przystąpił, według szacunków ekspertów też uzyskałby 160 punktów.

„W szkole mówią, że jestem bardzo bystry”

Yosuf Shah nie kryje, że jest z siebie dumny.

– Wszyscy w szkole mówią, że jestem bardzo bystry, dlatego chciałem wiedzieć, czy znajdę się w gronie dwóch procent najlepszych osób przystępujących do testu. Mieć taki certyfikat to niesamowite uczucie – powiedział chłopiec w rozmowie z „Yorkshire Evening Post”.

O tym, że Yosuf jest ponadprzeciętnie inteligentny, jego rodzice wiedzieli od dawna.

– Już w przedszkolu zauważyliśmy, że z alfabetem i innymi rzeczami radzi sobie szybciej niż inne dzieci, ale uznaliśmy, że to przecież normalne, że niektóre dzieci uczą się trochę szybciej. Potem okazało się, że ma naturalny talent do matematyki i chyba wtedy zdaliśmy sobie z tego sprawę. Jego nauczyciele za każdym razem, gdy dawali nam szkolne raporty, a były doskonałe, mówili, że nie mają go czego uczyć – wyznał tata chłopca Irfan Shah. Yosuf ma też wyjątkową smykałkę do rozwiązywania łamigłówek.

Yosuf mieszka z rodzicami i dwoma braćmi w Wigton Moor w pobliżu Leeds w Wielkiej Brytanii. Ma już sprecyzowane plany na przyszłość – chce studiować matematykę w Oksfordzie lub Cambridge. By uczcić jego niesamowite osiągnięcie, państwo Shah wybrali się z całą rodziną na obiad do restauracji Nando’s.

– Byłam taka dumna. Jest pierwszą osobą w rodzinie, która przystąpiła do testu Mensy. Trochę się niepokoiłam, bo zawsze na egzaminy wchodził do sali pełnej dzieci. Tu byli sami dorośli, więc myśleliśmy, że może być onieśmielony. Ale poradził sobie znakomicie – powiedziała mama chłopca Sana Shah.

Jednak od razu dodała, że nie chce, by Yosuf wpadł w samozachwyt. – Dlatego ciągle mu powtarzam: twój tata wciąż jest mądrzejszy od ciebie. Wszyscy podchodzimy do tego z przymrużeniem oka – powiedziała.

Źródło: dailynews.lk

Dodaj komentarz