fbpx

Powstały pierwsze eko-baterie. Nie zgadniesz, co wykorzystano do produkcji

Tańsze w produkcji, bardziej opłacalne w zużyciu, a przede wszystkim bezpieczne i ekologiczne. Indyjski start up właśnie stworzył eko-baterie z… aloesu.

Indyjski startup o nazwie Aloe E-Cell wyprodukował ekologiczne baterie, które mają w składzie elektrolit ziołowy pozyskany z aloesu. Ich produkt jest pozbawiony rtęci i ołowiu, więc nie generuje zanieczyszczeń gleby, wody i powietrza. Producenci zrezygnowali również z wodorotlenku potasu – substancji, która stwarza zagrożenie potencjalnego wybuchu. Na razie na rynek trafią baterie AAA oraz 1,5 V AA. Koszt produkcji był o 10 proc. tańszy niż w przypadku konwencjonalnych baterii, ich moc natomiast starczy na dłużej – sprzęt z aloesową baterią wydłuży jego życie o 50 proc. Jak zaznacza wynalazczyni baterii, Nimisha Varma, najwyższy czas by firmy przeszły na „zieloną stronę”.

Aloes ma właściwości lecznicze, ale my znaleźliśmy metodę generowania energii elektrycznej z energii chemicznej aloesu i kilku innych składników ziołowych –mówi Varma.

Przypomnijmy, że konwencjonalne baterie niepoddane recyklingowi stanowią potężny problem środowiskowy. Mogą być toksyczne zarówno dla zwierząt, jak i ludzi.

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło:
swiatoze.pl

Dodaj komentarz